Trenlerde öğretmenlere %50 özel indirim! Trenlerde öğretmenlere %50 özel indirim!
2024 DGS ne zaman yapılacak DGS başvuru tarihleri! DGS sınavının ne zaman yapılacağı sorusu şu anda araştırma konusu. Ayrıca, sınav başvuru tarihleri de merak edilmektedir. Öğrenciler, bu bilgilere ulaşmak için ÖSYM akademik takvimini incelemektedir.

2024 DGS NE ZAMAN YAPILACAK? DGS BAŞVURU TARİHLERİ!

Peki, 2024 DGS ne zaman yapılacak? Dikey Geçiş Sınavı, 2023 yılında 16 Temmuz tarihinde gerçekleştirildi. Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı, akademik takviminde yıl boyunca gerçekleşecek sınavların detaylarını paylaşmaktadır. Ancak, 2024 yılında yapılacak sınavlar henüz takvimde yer almamaktadır.

DGS'DE BARAJ VAR MI?

Dikey Geçiş Sınavı (DGS), baraj uygulamasına sahip olmayan bir sınavdır. Bu sınav, Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından düzenlenir ve iki yıllık meslek yüksekokulu eğitimini tamamlamış bireylerin 4 yıllık lisans programlarına geçiş yapmalarını sağlar. 2023-DGS sınavına ise toplamda 464,281 aday katılmıştır.

DGS PUAN HESAPLAMA NASIL YAPILIR?

DGS puanları, adayların sınav sonuçlarına dayalı olarak hesaplanır. Bu hesaplama, adayların sözel ve sayısal standart puanlarını ile ön lisans öğrenimleri sırasında elde ettikleri akademik not ortalamalarından hesaplanan ağırlıklı ön lisans başarı puanları (AÖBP) arasındaki belirli kat sayılarla çarpma işlemiyle gerçekleştirilir. Adayların testlerden aldığı puanlar temel alınarak, sayısal ve sözel standart puanlar ile ağırlıklı ön lisans başarı puanları kullanılarak DGS puanları hesaplanır. İlgili ağırlıklı ön lisans başarı puanı her alanda 0,6 olarak kullanılır. Ancak, sayısal bölüm öğrencilerinin sayısal puanı 3 ile, sözel puanı 0,6 ile çarpılırken, sözel bölüm öğrencilerinde sayısal puanı 0,6 ile, sözel puanı 3 ile çarpılır. Eşit ağırlık öğrencileri için ise sayısal ve sözel puanlar 1,8 ile çarpılır. DGS puan hesaplama işlemi, ÖSYM'nin resmi kılavuzunda ayrıntılı olarak açıklanmıştır.