Borsa neden düşüyor ne zaman yükselecek yorumlar! Borsa hareketlerini tahmin etmek her zaman zorlu bir iş olmuştur. Bu nedenle, borsa yatırımları yapmadan önce dikkatli bir şekilde araştırma yapmak, piyasa koşullarını izlemek ve riskleri yönetmek önemlidir. Ayrıca, uzmanlardan ve finansal danışmanlardan tavsiye almak da yatırımcılar için faydalı olabilir. Borsa piyasası kısa vadeli dalgalanmalara ve uzun vadeli trendlere tabi tutulur. Bu nedenle, yatırımcılar uzun vadeli bir strateji oluşturarak, ani dalgalanmalara karşı daha dayanıklı olabilirler. Ancak, borsa yatırımı yapmadan önce kişisel finansal hedeflerinizi ve risk toleransınızı dikkate almanız önemlidir.

BORSA NEDEN DÜŞÜYOR NE ZAMAN YÜKSELECEK YORUMLAR!

Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi, günün ilk yarısında yüzde 0,83 değer kaybederek 7.947,21 puana geriledi. Saat 13.00 itibarıyla endeks önceki kapanışa göre 66,68 puan azalarak bu seviyeye geldi. Toplam işlem hacmi ise 58,3 milyar lira düzeyinde gerçekleşti. Bankacılık endeksi yüzde 0,41 değer kaybederken, holding endeksi yüzde 0,08 değer kazandı. Sektör endeksleri arasında inşaat yüzde 0,68 ile en çok kazandıran, elektrik ise yüzde 3,37 ile en çok kaybettiren sektör oldu. Küresel piyasalarda, ABD'de açıklanan enflasyon verilerinin ardından karışık bir seyir izleniyor. Bugün ise gözler, Avrupa Merkez Bankası'nın (ECB) faiz kararının yanı sıra karar sonrası ECB Başkanı Christine Lagarde'ın yapacağı konuşmada. Analistler, ABD'de açıklanan enflasyonun yıllık bazda beklentilerin üzerinde gelmesinin ABD Merkez Bankası'nın (Fed) faiz artışı ihtimalini artırabileceğini belirtiyorlar. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) ise Kur Korumalı Mevduat'ta (KKM) zorunlu karşılık oranını yükseltti. KKM zorunlu karşılık oranı vadeye göre farklılaştırılarak, 6 aya kadar vadeli olanlar için zorunlu karşılık oranı 10 puan artırılarak yüzde 25'e çıkarıldı. 1 yıla kadar, 1 yıl ve daha uzun vadeli olanlar için zorunlu karşılık oranı ise yüzde 5 olarak belirlendi.

BORSA NE ZAMAN YÜKSELECEK?

Analistler, öğleden sonra yurt içinde ve yurt dışında açıklanacak ekonomik verileri ve merkez bankası kararlarını takip ederek piyasa hareketlerini değerlendirecekler. Teknik açıdan BIST 100 endeksinde 8.100 ve 8.200 seviyelerinin direnç, 8.000 ve 7.900 puanın destek konumunda olduğunu belirtiyorlar.