Merkez Bankası’ndan TL'yi destekleyen yeni kararlar! Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), bankacılık sisteminde Türk Lirası (TL) payını artırma ve TL'yi bir tasarruf aracı olarak daha cazip hale getirme amacını kararlılıkla sürdürüyor. TCMB, mevcut düzenlemelerde bazı revizyonlar yaparak bu amacını daha da pekiştirirken, bazı teşvikler ve uygulama kolaylıkları da sağladı.

MERKEZ BANKASI’NDAN TL'Yİ DESTEKLEYEN YENİ KARARLAR

Merkez Bankası, yerel para olan TL'yi güçlendirmeyi destekleyen ve kur korumalı hesaplardan standart TL mevduata geçişi teşvik eden yeni adımlar attı. TCMB'nin bankalara ilettiği uygulama talimatına göre, gerçek kişiler için TL payı artış hedefi yükseltildi. Ağustos ayında, menkul kıymet ve zorunlu karşılık uygulamalarında kur korumalı hesapların TL mevduatına dahil olduğu TL payı rasyosu yürürlükten kaldırıldı ve yerine kur korumalı hesapları TL mevduat olarak kabul etmeyen ve standart yerel para olan TL mevduatın toplam mevduat içindeki payını artırmayı amaçlayan yeni bir TL payı rasyosu getirildi. TL'ye geçişlerin hızlandığını gösteren verilere dayanarak, gerçek kişiler için aylık yüzde 2 olarak belirlenen TL payı artış hedefi yüzde 2,5'e yükseltildi. Ayrıca, TL'ye geçiş ve yenileme ile TL payı hesaplamalarında revizyona gidildi ve TL'ye geçiş ve yenileme oranında eksik kalan kısmın gerçek kişi dönüşüm hesaplarıyla tamamlanabileceği bir düzenleme yapıldı.

TL’YE GEÇİŞ ESAS ALINDI

Ağustos ayında menkul kıymet ve zorunlu karşılık uygulamalarında yürürlükten kaldırılan eski TL payı rasyosuna dayalı olarak komisyon uygulaması da sona erdirildi. Yeni uygulama talimatına göre, TL'ye geçiş ve yenileme oranları komisyon uygulamasında belirleyici olacak. Bu talimata göre, TL'ye geçiş ve yenileme oranı yüzde 100'ün altında olan bankalara yıllık yüzde 8 oranında komisyon uygulanacakken, yüzde 100'ün üzerinde olan bankalara ise yıllık en fazla yüzde 4 oranında komisyon uygulanacak. Bu komisyon oranları, TL'ye geçiş oranlarına göre belirlenecektir.