Elon Musk, yapay zeka xAI Grok’u tanıttı Elon Musk, yapay zeka xAI Grok’u tanıttı
Super Heavy'nin patlama nedeni belli oldu! Şirket, patlamanın roketin üzerinde durduğu uzay aracından ayrılamamasından kaynaklandığını belirtti. Patlamanın nedeni hala tam olarak bilinmemekle birlikte, SpaceX bu tür olayların kaçınılmaz olduğunu ve öğrenme sürecinin bir parçası olduğunu söyledi. SpaceX'in Mars programı, uzun vadeli hedefi olan insanlı bir koloninin inşası için çalışmalarına devam etmektedir.

SUPER HEAVY'NİN PATLAMA NEDENİ BELLİ OLDU!

Perşembe günü SpaceX'in, Ay ve Mars'a yapılacak görevler için tasarlanan yeni nesil roketinin testi, canlı olarak izlenen fırlatma esnasında bir patlamayla sonuçlandı. Çalışanların alkışları arasında gerçekleştirilen testte, mürettebatsız roket ateşlendi ve yaklaşık dört dakika sonra infilak ettiği belirtildi. SpaceX yetkilileri, güçlendiricinin roketin üzerinde oturan uzay aracından ayrılamadığını açıkladı. Ayrıca güçlendiricinin 33 motorundan bazılarının ateşlenmediği de görüldü.

BAŞARISIZLIK OLARAK GÖRÜLMÜYOR

SpaceX'in yeni nesil roketi Starship'in uçuş testi, fırlatmayı canlı olarak izleyen çalışanların alkışları arasında bir patlamayla sonuçlandı. Patlamanın ve güçlendiricinin roketin üzerine oturan uzay aracından ayrılamamasının nedeni henüz bilinmiyor. Şirket tarafından herhangi bir açıklama yapılmamış olsa da testin başarısız olduğu söylentileri dolaşıyor. SpaceX, attığı tweet'te "Uçuş testi yeterince heyecan verici değilmiş gibi, Starship aşama ayrılmasından önce planlanmamış hızlı bir sökülme yaşadı. Ekipler verileri incelemeye ve bir sonraki uçuş testimiz için çalışmaya devam edecekler." ifadelerini kullandı. Test sırasında roketin her anını kaydetmeyi başaran şirket, önemli bir ilerleme kaydetti. NASA'nın 2025 yılında Ay'a insan göndermeyi planladığı Artemis programında kilit bir rol oynayacak olan Starship, bugüne kadar geliştirilen en güçlü roket olarak biliniyor. Ancak yaşanan bu başarısızlık, şirketin roket teknolojisi üzerindeki çalışmalarının ne kadar kritik olduğunu bir kez daha gösterdi.

DÖNÜM NOKTASI KONUMUNDA

SpaceX'in gerçekleştirdiği test uçuşu, uzay araştırmaları için yeni sınırların keşfedilmesine yardımcı olacak. Yeniden kullanılabilir bir uzay aracı geliştirme çabaları için son derece önemli olan bu uçuş, bugüne kadarki en büyük adım olarak kabul ediliyor. Amaçlanan, sistemin performansı hakkında veri toplamak ve gelecekteki gelişim için önemli bir adım atmak. Uzay keşiflerinin ve yolculuklarının daha güvenli ve verimli hale gelmesi için bu veriler son derece değerlidir. Uçuşta yaşanan patlama ve başarısız ayrılma olayından sonra NASA Başkanı Bill Nelson, SpaceX'e tebriklerini iletti. Nelson Twitter'da, "Tarih boyunca her büyük başarı belli bir düzeyde hesaplanmış risk gerektirir. Büyük risk, büyük ödül getirir." diyerek bu testin önemine vurgu yaptı ve SpaceX'in gelecekteki uçuşlar için öğreneceği her şeyi dört gözle beklediğini belirtti. Bu test, SpaceX ve diğer uzay araştırma şirketleri için gelecekteki projelerin geliştirilmesi ve uzay keşiflerinin ilerlemesi için büyük bir dönüm noktası olarak kabul ediliyor. Hayatımızı kolaylaştıran teknoloji ile ilgili gelişmelerden haberdar olmak için Erişim Haber sayfamızı takip edebilirsiniz.