Dünyada hangi ülkede kaç adet nükleer bomba var? Dünya ülkelerin kaç adet nükleer bombası var? Dünyada hangi ülkede kaç adet nükleer bomba var? Dünya ülkelerin kaç adet nükleer bombası var?
TBMM'de Finlandiya'nın NATO üyeliği görüşülecek. Finlandiya, Rusya-Ukrayna savaşı sonrasında NATO üyeliği için İsveç ile birlikte başvuruda bulundu. 30 NATO üyesinin 29'u Finlandiya'nın üyeliğini onayladı. Ancak Cumhurbaşkanı Erdoğan, 17 Mart'ta Finlandiya'yı kabul etmeye hazır olduklarını ancak İsveç'i kabul etmeyeceklerini açıkladı. Bu açıklamanın ardından, Finlandiya'nın NATO'ya katılımına ilişkin protokolün onaylanmasını öngören kanun teklifi, 23 Mart'ta TBMM Dışişleri Komisyonu'nda kabul edildi.

ÜYELİK TBMM'DE GÖRÜŞÜLECEK

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, NATO üyesi 30 ülkeden 29'unun Finlandiya'nın NATO'ya katılımını onayladığını hatırlatarak, Türkiye olarak Finlandiya'nın NATO'ya katılımına tam destek verdiklerini belirtti. Şentop, "Finlandiya'nın NATO'ya katılımı, özellikle son dönemde bölgedeki güvenlik tehditlerinin arttığı bir dönemde, NATO'nun güvenliği ve bölgesel istikrarı koruma misyonuna önemli bir katkı sağlayacaktır" dedi. Kanun teklifi, TBMM Genel Kurulu'nda kabul edilmesi halinde Cumhurbaşkanı tarafından onaylanacak ve Finlandiya'nın NATO üyesi olarak resmen kabul edilmesi için son aşamaya geçilecek. Türkiye, Üçlü Muhtıra çerçevesinde Finlandiya ve İsveç'in taahhütlerini takip etmek ve ilerleme kaydedilip kaydedilmediğini gözden geçirmek amacıyla Daimi Ortak Mekanizma oluşturduğunu duyurdu. Cumhurbaşkanlığı, Dışişleri, Milli Savunma, İçişleri, Adalet Bakanlığı ve Milli İstihbarat Teşkilatı Başkanlığından yetkililerden oluşan heyet, Finlandiya'da, İsveç'te ve Brüksel'de toplandı. Türkiye, Finlandiya ile mevcut ikili ilişkileri ve NATO ile olan ortaklık ilişkisini göz önünde bulundurarak, Finlandiya'nın NATO'ya üyeliğinin Avrupa-Atlantik güvenliğine katkı sağlayacağına inanıyor. DÜNYA HABERLERİ [caption id="attachment_7980" align="alignnone" width="1024"]TBMM'de Finlandiya'nın NATO üyeliği görüşülecek TBMM'de Finlandiya'nın NATO üyeliği görüşülecek[/caption]

İSVEÇ’İN ÜYELİĞİ

İbrahim Kalın, Finlandiya'nın NATO'ya üyeliği sürecinde ayrı bir uygulama yapılmasının nedenleri hakkında açıklamalarda bulundu. Kalın, Finlandiya'nın baştan beri "oyuna bir sıfır önde başladığını" söyleyerek, bu ülkenin Türkiye'ye karşı yapıcı bir tutum içinde olduğunu belirtti. Kalın, FETÖ ve PKK yapılanmalarıyla mücadelede Finlandiya'nın işbirliği yaptığını, savunma sanayi ürünlerine tahdit uygulandığı durumlarda da Türkiye'ye karşı yapıcı bir tutum içinde olduğunu ifade etti. Ayrıca, Finlandiya'nın PKK'lı ve iltisaklı kişilerin ülkeye girişi konusunda daha sıkı bir rejim uyguladığını ve Türkiye'nin talepleri konusunda daha hızlı ve şeffaf bir tutum içinde olduğunu söyledi. Bu nedenlerle, Finlandiya'nın NATO'ya üyeliği konusunda avantajlı bir konumda olduğunu ve Türkiye'nin desteğine sahip olduğunu ifade etti. Dünya ve ülkeler hakkında merak edilenler için Erişim Haber sayfamızı takip edebilirsiniz.