2024 Hac kura sonuç sorgulama ekranı! Hac kura sonuçları açıklandı mı, saat kaçta açıklanacak? Türkiye ve dünyanın dört bir yanından gelen hacı adayları, kutsal topraklara gitmek için sabırsızlıkla kura sonuçlarını bekliyor. Toplamda 2 milyon 473 bin 65 kişi, bu yılki hac kura çekimine katılmak için kayıtlarını yenileyen veya ön kayıt yaptıranlar arasından seçilecek. Hac ibadeti için gönülden başvuran bu büyük kitlenin heyecanı dorukta.

HAC KURA SONUÇLARI AÇIKLANDI MI, SAAT KAÇTA AÇIKLANACAK?

Hacı adayları arasında yer alan 2 milyon 473 bin 65 kişi için gerçekleştirilen hac kura çekimi sona erdi. Şimdi, katılımcılar saat 21.00'den itibaren e-Devlet platformu üzerinden kura sonuçlarını öğrenebilecekler. Hacı adaylarının heyecanla beklediği bu an sonunda geldi.

HAC KURA SONUÇLARI NEREDEN NASIL ÖĞRENİLİR?

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından gerçekleştirilen 2024 hac kuraları, 2 Kasım 2023 Perşembe günü sona erdi. Toplam 2 milyon 473 bin 65 kişinin katıldığı bu kura çekimi sonucunda, hacı adayları sonuçları saat 21.00'den itibaren e-Devlet üzerinden öğrenebilecekler. Hacı adaylarının heyecanla beklediği sonuçlar nihayet açıklandı.

Erdoğan: Emeklilerimize hak ettikleri parayı vereceğiz Erdoğan: Emeklilerimize hak ettikleri parayı vereceğiz

2024 HAC KURA SONUÇ SORGULAMA EKRANI!

EN YAŞLI ADAY 114 YAŞINDA

Diyanet İşleri Başkanlığı Konferans Salonunda gerçekleştirilen kura çekimine, hacı adayları, yakınları ve görevliler katıldı. Bu özel anın önemini vurgulayan Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, kura çekiminin Gazze'de yaşanan hüzün ve acılar gölgesinde yapıldığını belirtti.

Erbaş, yıllardır haksızlığa ve zulme maruz kalan Filistin halkının acısını yüreklerinde hissettiklerini ifade ederek, hac kurasının bu yıl buruk bir sevinçle yaşandığını söyledi. Haccın sadece fiziksel bir ziyaret olmadığını, aynı zamanda inanç, kardeşlik ve bilinç kazandıran derin bir ibadet olduğunu vurguladı. Aynı zamanda hacın, müminlere sorumluluklarını hatırlattığını, takva, sabır, şükür, merhamet ve güzel ahlak gibi erdemleri öğrettiğini belirtti.

Erbaş, milyonlarca insanı aynı inanç, sevgi ve heyecanla bir araya getiren hac ibadetinin özel bir deneyim olduğunu, Rabbimizin evi Beytullah'ı ziyaret etmenin her müminin en büyük hasreti ve özlemi olduğunu ifade etti. Hac ibadetinin, müminlere bereket ve hidayet kaynağı olarak tanımlandığını belirtti.

Hac ibadeti, İslam fıkhına göre, her müminin niyetini açıklayarak bu kutsal göreve talip olması gereken önemli bir ibadettir. Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, hac ibadetine müracaatın ve niyetin büyük bir önem taşıdığını hatırlattı. Aynı zamanda İslam'a göre, hac imkanı bulunmayan, gücü yetmeyen veya sağlık sorunları nedeniyle hac ibadetini gerçekleştiremeyen kimselerin bu sorumluluğunun kalktığını belirtti. Rabbimizin, "Hac, sadece oraya imkan ve yol bulabilenler için farz kılınmıştır" buyruğu gereği, imkan olmadığında kişinin hac görevinin kalktığını ifade etti.

Ali Erbaş, Bakanlıklararası Hac ve Umre Kurulu tarafından katsayılı kura sisteminin en adil ve uygun yöntem olarak belirlendiğini açıkladı. Kura çekimi için 2007-2023 yılları arasında başvuruda bulunan 2 milyon 337 bin 644 hacı adayının kaydının güncellendiğini, 2024 yılında ise 135 bin 421 kişinin ilk defa kayıt yaptırdığını belirtti. Toplamda 2 milyon 473 bin 65 kişinin kura çekimine katılacağını söyledi. En yaşlı hacı adayının 114 yaşında Diyarbakır'dan, en genç hacı adayının ise 24 günlük Batman'dan olduğunu ifade etti.

Editör: Haber Merkezi