Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), aralık ayı enflasyon verilerini 3 Ocak Çarşamba günü saat 10.00'da açıklayacak.

TÜİK verilerine göre, Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) kasımda bir önceki aya göre %3,28 arttı ve temmuz ile kasım arasındaki dönemde tüketici fiyatlarında %33,66'lık bir artış oldu. Bu durum, 5 aylık dönemde %6'lık zam yapılan maaşların üzerine çıkarak enflasyon farkı verilmesini gündeme getirdi.

Kamu Görevlileri Hakem Kurulu'nun, 2024-2025'teki memur maaşları ve memur emeklisi aylıklarına yönelik toplu sözleşmeye ilişkin kararı gereği, 2024'ün ilk altı ayı için belirlenen %15'lik zam oranına ek olarak enflasyon farkı oranında zam yapılacak.

Memur, sözleşmeli personel ve memur emeklileri, zamlı maaşlarını ve enflasyon farkını 15 Ocak'ta alacaklar. SSK ve Bağ-Kur emeklileri de maaşlarını bu yılın son altı aylık enflasyon oranı kadar zamlı olarak alacaklar.

Somali denizlerini Türkiye koruyacak! Anlaşmanın üç önemli detayı Somali denizlerini Türkiye koruyacak! Anlaşmanın üç önemli detayı

En düşük memur maaşının 33 bin liraya çıkması bekleniyor

Öngörülen artışla birlikte en düşük memur maaşının 33 bin liraya çıkması bekleniyor. Belirlenecek zam, 65 yaş aylıkları, engelli aylıkları ve evde bakım aylıklarına da yansıyacak.

Aralık ayı enflasyon beklenti ortalaması yüzde 3,19

Aralık ayı enflasyonu beklenti anketine göre, bu ay için enflasyon beklentilerinin ortalaması %3,19 olarak belirlendi. Yıllık enflasyon beklentisi ise %65,19 olarak öngörüldü.

Editör: Yağmur Sezgin