2024 yerel seçimlerine yönelik AK Parti'nin hazırlıkları devam ederken, 9 Kasım'da başlayan adaylık başvuru süreci 22 Kasım'da sona erdi. Ardından 26 Kasım Pazar günü temayül yoklaması gerçekleştirildi. Şu an için AK Parti'nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayları hakkında resmi bir açıklama yapılmadı. Adayların belirlenmesiyle ilgili bilgilerin önümüzdeki günlerde kamuoyuyla paylaşılması bekleniyor. AK Parti'nin İstanbul belediye başkan adayları tam listesi, resmi bir duyuruyla kamuoyuna açıklanacak. 2024 yerel seçimleri yaklaştıkça, AK Parti'nin diğer belediye başkan adayları da netleşecek ve partinin seçim stratejisi ortaya çıkacak.

AK PARTİ BELEDİYE BAŞKAN ADAYLARI İÇİN TEMAYÜL YOKLAMASI YAPILDI

AK Parti, yerel seçimlere yönelik hazırlıklarını sürdürüyor. Bu kapsamda, aday belirleme sürecinin önemli bir aşaması olan temayül yoklaması gerçekleştirildi. Parti içindeki üyelerin tercih ve görüşlerini belirttiği temayül yoklaması, aday adaylarının belirlenmesinde etkili olacak. Bu süreçte, partililerin tercihleri ve temayül sonuçları, AK Parti'nin yerel seçim stratejisi üzerinde belirleyici bir rol oynayacak. Yapılan temayül yoklaması, partinin aday belirleme sürecindeki demokratik katılımı ve tabanın görüşlerini dikkate alma yaklaşımını vurguluyor. Aday belirleme süreci ilerledikçe, AK Parti'nin yerel yönetim adayları kamuoyuna açıklanacak.

Ak Parti'nin İstanbul Belediye Adayı Kim Olacak Akp'nin İstanbul Adayı Açıklandı Mı

Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK) ve Merkez Yürütme Kurulu (MYK) üyeleri ile milletvekillerinden oluşan komisyonların denetiminde gerçekleştirilen yoklamada, Türkiye genelindeki 81 ilde yaklaşık 160 bin AK Partili parti üyesi oy kullanmıştır. Yapılan bu yoklama, partinin içindeki demokratik süreçleri ve tabanın tercihlerini belirleme amacı taşımaktadır. Her ilde partililerin katılımıyla gerçekleştirilen bu süreç, partinin gelecekteki yerel seçim stratejilerine ve aday belirleme sürecine önemli bir etki yapabilir. Parti içi demokratik uygulamaların bir yansıması olarak değerlendirilen bu oy kullanma süreci, AK Parti'nin yerel seçimlere yönelik stratejilerinde izleyeceği yolu belirleme noktasında önemli bir adımdır.

Yoklama sırasında, tarafsızlığın korunması amacıyla komisyon üyeleri olarak görev alacak milletvekillerinin, kendi seçim çevreleri veya memleketlerinde görevlendirilmemesine özen gösterilmiştir. Bu uygulama ile oylama sürecinde tarafsızlık ilkesine ve adil bir değerlendirmeye önem verilmiş, her bir komisyon üyesinin bağımsız bir perspektifle değerlendirme yapabilmesi amaçlanmıştır. Bu sayede, parti içi demokratik süreçlerde aday belirleme aşamasında her bireyin eşit ve adil bir şekilde temsil edilmesine yönelik bir çaba ortaya konmuştur. Bu önlem, şeffaflık ve adalete vurgu yaparak, partinin iç demokrasisini güçlendirmeyi hedeflemektedir.

AK PARTİ İBB ADAYI KİM OLACAK, İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKAN ADAYI BELLİ OLDU MU?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti Genel Merkezi önünde düzenlediği basın toplantısında, gazetecilerin yerel seçimle ilgili sorularını yanıtladı. Erdoğan, pazar günü AK Parti'nin İstanbul adayını açıklayacaklarını belirtti.

Ak Parti'nin İstanbul Belediye Adayı Kim Olacak Akp'nin İstanbul Adayı Açıklandı Mı0

Saadet Partisi ve Gelecek Partisi'nden iş birliği açıklaması Saadet Partisi ve Gelecek Partisi'nden iş birliği açıklaması

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstanbul belediye başkan adayı konusuna ilişkin yaptığı açıklamada, "Bizler de şu an itibarıyla bu sağlıklı gidişi herhangi bir sıkıntıya fırsat vermeden devam ettireceğiz. 'Yeniden İstanbul' diyorsak, 'Yeniden Ankara' diyorsak bu iller başta olmak üzere şehirlerimizin tamamında çok çalışıp Cumhur İttifakı olarak seçimi kazanmalıyız. Zira İstanbul'un, Ankara'nın çektiği çileler ortada. İllerimizde vatandaşımızı, halkımızı inşallah karamsarlığa sürüklemeyecek adaylarla yeni bir sıçramayı yapacağız. Cumhur İttifakı olarak da en güzel şekilde 31 Mart seçimlerinden zafere çıkacağız." dedi.

AK PARTİ BELEDİYE BAŞKAN ADAYLARI NE ZAMAN BELLİ OLACAK?

AK Parti Seçim İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz, Ankara’da temayül yoklaması sürecine ilişkin yaptığı açıklamada, "Yapılan temayül yoklaması, demokrasi şöleninin milletimizle buluştuğu bir süreçtir. Birlik ve beraberliğimizi perçinleyen, feraset sahibi teşkilat mensuplarımızın önümüzdeki seçimlerdeki adayları belirleyeceği bu kutlu sürecin hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum." dedi.

Ak Parti'nin İstanbul Belediye Adayı Kim Olacak Akp'nin İstanbul Adayı Açıklandı Mıı

Yavuz, "Tüm Türkiye'de teşkilat mensubu arkadaşlarımızın görüşünü almış ve bu görüşleri Sayın Cumhurbaşkanımıza saat 16.00 itibarıyla arz etmiş olacağız." dedi. Aday olmak isteyen memurlar için son istifa tarihinin 1 Aralık olduğunu hatırlatan Yavuz, “Şu ana kadar sisteme giriş yapanların sayısı 8 bini aştı.

AK PARTİ İSTANBUL BELEDİYE BAŞKAN ADAYLARI BELLİ OLDU MU?

AK Parti Genel Sekreteri Fatih Şahin, İstanbul'da düzenlenen oylamaya başkanlık etti. Gazetecilere açıklama yapan Şahin, “İstanbul’umuzun 39 ilçesinde 255 ilçe belediye başkan aday adayımız ve büyükşehrimiz için de 6 aday adayımız müracaatlarını gerçekleştirdiler.” dedi.

Editör: Yağmur Sezgin