İlk Türk astronotu unvanını taşıyan Alper Gezeravcı, Axiom-3 (Ax-3) görevi kapsamında gerçekleştirdiği uzay yolculuğu sırasında Mustafa Kemal Atatürk'ün "İstikbal göklerdedir" sözünü kullanarak uzayda ilk mesajını verdi. Gezeravcı'nın bu anlamlı ifadesi, sosyal medyada hızla paylaşılarak geniş yankı buldu. SpaceX'e ait uzay aracı, NASA'nın Florida'daki Kennedy Uzay Merkezi'nden başarıyla fırlatıldı. Fırlatma sonrasında Ax-3 ekibiyle kurulan canlı bağlantıda Gezeravcı'nın bu sözleri, Türkiye'nin insanlı ilk uzay misyonunu başlatan önemli bir anı oluşturdu.

"UZAYA ÇIKMAYI BAŞARDIK"

Birleşik Arap Emirlikleri'nden ilk Arap astronot Sultan Al Neyadi, NASA ve SpaceX'in ortaklaşa yürüttüğü "Crew-6" görevi kapsamında Mart 2023'te gerçekleştirilen fırlatma ile 6 aylık uzay yolculuğuna başladı. Neyadi'nin uzaydaki ilk sözleri, "Şükürler olsun, uzaya çıkmayı başardık. Herkese, aileme, liderimize, bize güvenen Muhammed bin Raşid Uzay Merkezi'ne ve bizi bu fırlatmaya hazırlayan herkese teşekkür etmek istiyorum." oldu. 1961'de Sovyet kozmonot Yuri Gagarin'in yörüngeye ulaştığı tarihi anındaki ilk sözleri de hatırlatılarak uzay yolculuğunun önemi vurgulandı.

Oy kullanmama cezası var mı, uygulanacak mı? 2024 Oy kullanmama cezası ne kadar, kaç TL? Oy kullanmama cezası var mı, uygulanacak mı? 2024 Oy kullanmama cezası ne kadar, kaç TL?

"DÜNYA NE KADAR GÜZEL"

16 Haziran 1963'te uzaya çıkan ilk kadın ve "Martı" kod adını kullanan 26 yaşındaki Valentina Tereshkova, Dünya'ya şu mesajı gönderdi: "Benim, Martı. Her şey yolunda. Ufku görüyorum, koyu şeritli mavi bir gökyüzü. Dünya ne kadar güzel. Her şey yolunda." Uzaya ulaşan Alexander Gerst, NASA astronotu Reid Wiseman ve Roscosmos komutanı Maxim Suraev, Soyuz uzay aracıyla gönderildiklerinde aile ve arkadaşlarıyla yaptığı kısa görüşmede "Burası harika bir yer." dedi. 20 Şubat 1962'de Dünya yörüngesinde dönen ilk Amerikalı John Glenn, "Friendship 7" adlı uzay kapsülüyle 4 saat 55 dakikada Dünya'nın çevresini 3 kez dolaşarak "Burası Friendship 7. Arkayı net bir şekilde görebiliyorum, Cape'e doğru büyük bir bulut deseni var. Güzel bir manzara." ifadelerini kullandı.

AY’A ADIM ATILDIĞINDA SÖYLENEN İLK SÖZLER

Amerikalı astronot Neil Armstrong'un "Apollo 11" misyonuyla 1969'da Ay'a ilk kez ayak bastığı sırada söylediği ilk sözler, “İnsan için küçük, insanlık için büyük bir adım” oldu. "Ay'a ayak basan ikinci insan" olarak tarihe geçen Edwin Buzz Aldrin'in de ilk ifadeleri, Armstrong'un sorusuna verdiği “Güzel manzara” cevabı oldu. Ay'a ayak basan 7. insan David Scott, "Burada, Hadley'de bilinmeyenin harikaları arasında dururken doğamızın temel bir gerçeği olduğunu fark ediyorum. İnsanoğlu keşfetmeli ve bu da en büyük keşif" sözlerini sarf ederken, bu deneyimi tecrübe eden 3. kişi Pete Conrad, "Mark, bu yumuşak ve mide bulandırıcı. Hey, burası düzgün. Çok fazla batmıyorum" dedi.

Conrad'ı takip eden ve Ay'a ayak basan 4. insan Alan Bean'ın ilk yorumu, “Güneş ne kadar parlak” oldu. Ay'da yürüyen 9. insan John Young, "İşte buradasın: Gizemli ve Bilinmeyen Descartes. Yayla düzlükleri. Apollo 16 imajınızı değiştirecek. Yaşlı Brer Rabbit'i ait olduğu yere, böğürtlen tarlasına geri gönderdikleri için çok mutluyum" ifadelerini kullandı. 1972'de Apollo 16 misyonuyla "Ay'a ayak basan en genç insan" olan 37 yaşındaki Charlie Duke, "Harika. Ay yüzeyine attığım ilk adım süper, Tony" dedi. Apollo 17 misyonuyla Ay'da yürüyen 11. kişi Eugene Cernan, Alan Bean gibi güneşin parlaklığından etkilenerek, "Jack, buradayım. Aman Tanrım. İnanılır gibi değil. İnanılmaz ama güneş çok parlak. Çok sığ bir çukura indik. Bu yüzden hafif bir eğim açımız var. Çok sığ, yemek tabağı gibi, çanak krater, sadece payandaların genişliği kadar. Nasılsın, Jack?" diye konuştu.

Kaynak: Bir Gün