Işıkhan, Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) tarafından 5'incisi bu yıl "Cumhuriyetin 100. Yılında Çalışma Hayatı" temasıyla Çırağan Sarayı'nda düzenlenen Ortak Paylaşım Forumu'nun (OPF) açılışında konuştu. Çalışma hayatının farklı boyutunun olduğunu belirten Işıkhan, bu dinamik süreç içinde sosyal diyaloğun önemine dikkati çekti.

Asgari ücrete geçen yıl temmuz ayında yapılan ara zamda ve yıl sonunda belirlenen yeni asgari ücrette sosyal diyalog süreçlerini yürüttüklerini ifade eden Işıkhan, çalışanların satın alma gücünün korunması açısından asgari ücretin önemli olduğunu dile getirdi.

Asgari ücret işveren desteğini 500 liradan 700 liraya yükselttiklerini anımsatan Işıkhan, her zaman işçi ve işveren kesiminin yanında olduklarını söyledi.

Çalışma hayatının mevcut sorunlarını çözmek ve gelecekte oluşacak sorunları öngörmek mecburiyetinde olduklarını vurgulayan Işıkhan, "Aksi takdirde Bakanlık olarak çağdaş bir endüstri ilişkisini kuramayız. Bunun için de hem işçilerimizin hem işverenlerimizin yaşadığı sorunları anında ve çok kısa bir süre içerisinde çözme çabasında olduk" diye konuştu.

"Deprem bölgesinde çalışma hayatı normale dönecek"

Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen şehirlerde çalışma hayatının eski durumuna gelmesi için çalışmalarını sürdürdüklerini belirten Işıkhan, "Konutlar, önce teslim edilecek. Konuttan sonra iş yerleri ve atölyelerin inşası ve onarımıyla deprem bölgesindeki çalışma hayatının eski haline getirilmesi ivme kazanacak" ifadelerini kullandı.

Işıkhan, deprem bölgesi başta olmak üzere ülke genelindeki nitelikli eleman talebine dikkati çekerek, şunları kaydetti:

"İş gücünde Türkiye tarihinden önemli bir noktadayız ancak belirli alanlarda ve mesleklerde bu sıkıntıları yaşıyoruz. Yabancı iş gücünün gelip çalışması noktasında çok büyük bir mesafe aldık. Salgın sürecinin ardından iş gücünü tutamıyorsunuz, uluslararası rekabetçi bir sistem içerisinde farklı çalışanların ve farklı çalışma biçimlerinin olduğu bir dünyaya gidiyoruz. Bakanlık olarak buna ayak uydurmak ve yasal mevzuatı gerçekleştirmek zorundayız."

"Kadın ve gençlere yönelik sosyal politikalara ihtiyacımız var"

Heyelan soruşturmasında 6 kişiye tutuklama talebi Heyelan soruşturmasında 6 kişiye tutuklama talebi

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) tarafından düzenlenen Ortak Paylaşım Forumu'nda yaptığı konuşmada, çalışma hayatının farklı boyutlarını vurgulayarak, sosyal diyalogun önemine dikkat çekti. Asgari ücrete yapılan zamda sosyal diyalog süreçlerini yürüttüklerini ve asgari ücretteki artışın işçi ve işveren kesimini memnun ettiğini belirtti. Deprem bölgelerinde çalışma hayatının eski haline getirilmesi için çalışmaların devam ettiğini ifade eden Işıkhan, ayrıca nitelikli eleman talebine dikkat çekti ve uluslararası rekabetçi bir dünyaya gidişte iş gücünü yönetmenin zorluklarına değindi. İş sağlığı ve güvenliği ile ilgili önlemleri ve yaşlılık sigortası gibi sosyal politika araçlarını hayata geçirmeye çalıştıklarını belirterek, kadın ve gençlere yönelik sosyal politika araçlarına ihtiyaç olduğunu vurguladı.

Editör: Yağmur Sezgin