Bilim insanları yıldırımın yönünü değiştirdi! Bilim insanları, tarihte bir ilki gerçekleştirerek gökyüzündeki yıldırımı güçlü bir lazer kullanarak yönlendirmeyi başardılar. Bu önemli ilerleme, yıldırımın neden olduğu yangınların ve insan kayıplarının önüne geçmede potansiyel bir dönüm noktası olabilir.

Oy kullanmama cezası var mı, uygulanacak mı? 2024 Oy kullanmama cezası ne kadar, kaç TL? Oy kullanmama cezası var mı, uygulanacak mı? 2024 Oy kullanmama cezası ne kadar, kaç TL?

BİLİM İNSANLARI YILDIRIMIN YÖNÜNÜ DEĞİŞTİRDİ

Güçlü bir lazer, yıldırımın etkisi altında bulunan bir paratonere çarpmadan önce yıldırımın yolunu yaklaşık 60 metre saptırma yeteneğine sahip oldu. Ocak ayında yayınlanan sonuçlar, bu lazer teknolojisinin ABD'de yıllık olarak ortalama 43 kişinin ölümüne neden olan ve ABD ev sahiplerine 1 milyar ABD dolarlık sigorta masrafları getiren tehlikeli fırtınalara karşı bir koruma aracı olarak kullanılabileceğini göstermektedir. Yeni teknolojiyi test etmek amacıyla bilim insanları, 3 tonluk lazer sistemlerini İsviçre'deki 2 bin metre yüksekliğindeki Säntis Dağı'nın zirvesine taşıdılar. Bu konumun avantajı, iletişim kulelerinin yılda en az 100 kez güvenilir bir şekilde yıldırım çarpmasına uğradığı 400 metre yüksekliğindeki iletişim kulelerinin bulunduğu bir bölge olmasıdır. İsviçre Üniversitesi EPFL Laboratoire d'Optique Appliquee'de araştırma bilimcisi ve projenin koordinatörü olan Aurélien Houard, Fransız Polytechnique Insights sitesindeki bir blog yazısında, lazerle paratoner kullanma fikrinin 1970'lerin başlarına kadar uzandığını açıkladı. Houard, The Wall Street Journal'a yaptığı açıklamada, geliştirdikleri lazerin önceki modellerden 100 kat daha hızlı olduğunu ve bu da lazerin "yıldırımı yakalama olasılığının 100 kat daha yüksek olduğu" anlamına geldiğini belirtti.

Editör: TE Bilisim