Nekbe olayı nedir, o gün neler oldu? Nekbe felaketi detayları neler? Nekbe olayı nedir, o gün neler oldu? Nekbe felaketi detayları neler?
Çin’de oy kullanma işlemleri bitti! Seçimler öncesinde Çin'de yaşayan Türk vatandaşlarının yoğun ilgisi dikkat çekti. Çin'deki Türk konsoloslukları ve büyükelçilikleri, seçimler için özel olarak hazırlıklar yaptı. Seçmenlerin oy kullanma işlemleri, güvenliği sağlamak amacıyla titizlikle takip edildi. Türkiye'de 14 Mayıs tarihinde gerçekleştirilecek seçimler için oy verme işlemi, yurt dışında yaşayan Türk vatandaşları için önceden yapılan düzenlemelerle birlikte Çin'de de sorunsuz bir şekilde gerçekleştirildi. Seçmenler, tercihlerini belirlemek için oy kullanma işlemini tamamladılar. Çin'deki Türk vatandaşları, seçim sonuçlarını heyecanla bekliyorlar. Dünya haricinde Türkiye'de gerçekleştirilecek seçimlerin sonucu, Çin'deki Türk topluluğu için de önemli bir konu olacak. Seçim sonuçları, Türk vatandaşlarının hayatlarını etkileyecek birçok konuda belirleyici olacak.

ÇİN’DE OY KULLANMA İŞLEMLERİ BİTTİ

Çin'deki Türk vatandaşları, 14 Mayıs'ta yapılacak Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimleri için oy kullanma işlemlerini tamamladı. Pekin Büyükelçiliği ve Şanghay, Guangcou ve Hong Kong Özel İdari Bölgesi'ndeki başkonsolosluklarda 5-7 Mayıs tarihleri arasında gerçekleştirilen oy kullanma işlemleri yerel saatle 21.00'de sona erdi. Oy pusulaları, sandık komisyonu ve müşahitler nezaretinde mühürlenerek çuvallara konuldu ve diplomatik kurye vasıtasıyla hava yoluyla Türkiye'ye taşınarak Yüksek Seçim Kuruluna teslim edilecek. Eğer Cumhurbaşkanı seçiminin ikinci tura kalması durumunda Çin'deki temsilciliklerde oy verme işlemi 21-22 Mayıs tarihlerinde gerçekleştirilecek. Yüksek Seçim Kurulunun verilerine göre, Çin'de 4 bin 337 kayıtlı seçmen bulunuyor ve 14 Mayıs seçimleri için yurt dışı seçmen kütüğüne kayıtlı 3 milyon 416 bin 98 seçmen için 156 yurt dışı temsilciliğinde sandık kurulları oluşturuldu. Dünya ve ülkeler hakkında merak edilenler için Haber sayfamızı takip edebilirsiniz. Yurt dışındaki temsilciliklerde oy verme işlemi, 9 Mayıs'ta sona erecek. Bu tarihe kadar oy kullanamayan yurt dışı seçim kütüğüne kayıtlı seçmenler, 46 gümrük kapısında, 14 Mayıs 2023 Pazar günü saat 17.00'ye kadar oy verebilecek. Yurt dışında kullanılan oylar, Türkiye'de oy verme işleminin tamamlanmasının ardından diğer oylarla birlikte açılacak ve sayım ve dökümleri Yurt Dışı İlçe Seçim Kurulu Başkanlığının nezaretinde yapılacak. Seçmenlerin oy kullanma işlemi sırasında sandık komisyonu ve müşahitlerin gözetimi altında oy pusulalarını kullanarak seçimlerini gerçekleştirdikleri belirtildi. Seçimlerde adayların yanı sıra, partilerin de oy pusulasında yer aldığına dikkat çekildi. Seçmenlerin seçimlerini özgür iradeleriyle gerçekleştirdiği vurgulanarak, demokratik bir seçim süreci yaşandığı ifade edildi.