Balon Balığı yenir mi, zehirli mi? Balon Balığına dokunmak zararlı mı? Balon Balığı yenir mi, zehirli mi? Balon Balığına dokunmak zararlı mı?
Çocuklarda baş ağrısı neden olur, ne iyi gelir? Okul çağına gelene kadar birçok kız ve erkek çocukta eşit olarak ortaya çıkan baş ağrısı, ergenlik çağındaki kızlarda iki kat daha sık görülür. İşte çocuklarda baş ağrısı neden olur, ne iyi gelir sorularının yanıtı haberimizde.

ÇOCUKLARDA BAŞ AĞRISI NEDEN OLUR?

Çocuklarda baş ağrısı birçok farklı nedene bağlı olabilir. İşte çocuklarda baş ağrısı nedenleri:
 1. Enfeksiyonlar: Soğuk algınlığı, grip, sinüzit ve diğer enfeksiyonlar baş ağrısına neden olabilir.
 2. Göz yorgunluğu: Okulda uzun süreli ders çalışmak, televizyon veya bilgisayar ekranlarına uzun süre bakmak göz yorgunluğuna neden olabilir ve baş ağrısı yapabilir.
 3. Stres: Çocuklar da stresli durumlar yaşayabilirler ve bu da baş ağrısına neden olabilir.
 4. Gıda hassasiyetleri: Bazı çocuklar belirli yiyeceklere hassasiyet gösterir ve bu yiyeceklerin tüketilmesi baş ağrısına neden olabilir.
 5. Dehidrasyon: Yeterli miktarda su tüketilmediğinde dehidrasyon baş ağrısına neden olabilir.
 6. Uyku düzeni: Çocuklar yeterli uyku almadıklarında, uyku düzenleri bozulduğunda baş ağrısı yapabilir.
 7. Sinüs enfeksiyonları: Çocuklarda sinüs enfeksiyonları sık görülür ve bu enfeksiyonlar baş ağrısına neden olabilir.
 8. Migren: Migren, çocuklarda da görülebilir ve şiddetli baş ağrısı, mide bulantısı ve ışık ve sese duyarlılık gibi semptomlarla karakterizedir.
Sağlık dikkate alınmalı. Çocuklarda sık sık tekrarlayan veya şiddetli baş ağrıları varsa, doktorlarına başvurmaları önerilir. Doktor, çocuğun durumunu değerlendirerek gerekirse tedavi önerileri sunabilir. [caption id="attachment_7175" align="alignnone" width="1024"]Çocuklarda baş ağrısı neden olur, ne iyi gelir? Çocuklarda baş ağrısı neden olur, ne iyi gelir?[/caption]

ÇOCUKLARDA BAŞ AĞRISINA NE İYİ GELİR?

Çocuklarda baş ağrısına iyi gelebilecek bazı yöntemler şunlardır:
 • Dinlenme: Baş ağrısı genellikle yorgunluk ve stresten kaynaklanır, bu nedenle çocuklarının yeterli dinlenmesine izin vermeleri önemlidir.
 • Hidrasyon: Dehidrasyon baş ağrısına neden olabilir, bu nedenle çocukların yeterli miktarda su tüketmesi önemlidir.
 • Masaj: Baş ağrısının hafifletilmesine yardımcı olmak için çocukların alnına veya şakaklarına hafifçe masaj yapılabilir.
 • Soğuk uygulama: Baş ağrısı soğuk uygulama ile hafifletilebilir. Soğuk havlu veya buz paketi, baş ağrısının şiddetini azaltmaya yardımcı olabilir.
 • Ağrı kesici ilaçlar: Çocukların baş ağrısı için ağrı kesici ilaçlar kullanmaları gerekiyorsa, doktorlarının önerdiği dozda ve şekilde almaları önemlidir.
 • Gıda değişiklikleri: Çocukların belirli yiyeceklere hassasiyet göstermesi baş ağrısına neden olabilir. Bu nedenle, çocukların yiyeceklerine dikkat etmeleri ve belirli yiyeceklerin baş ağrısına neden olup olmadığını takip etmeleri önerilir.
 • Göz muayenesi: Okulda uzun süreli ders çalışmak, bilgisayar veya televizyon ekranlarında uzun süre çalışmak göz yorgunluğuna neden olabilir ve baş ağrısına neden olabilir. Bu nedenle, çocukların göz muayenesi yaptırmaları önemlidir.
Ancak, çocukların sık sık baş ağrısı yaşaması durumunda, doktorlarına başvurmaları önerilir. Doktor, çocuğun durumunu değerlendirerek gerekirse ilaç tedavisi önerileri sunabilir. Sağlıklı yaşamla ilgili tüm gelişmeleri yakından görmek için Erişim Haber sayfamızı takip edebilirsiniz.

Editör: TE Bilisim