Cumhurbaşkanı Erdoğan, Macaristan ziyaretinden dönüşte uçakta gazetecilerle bir söyleşi gerçekleştirdi ve gündeme ilişkin önemli açıklamalar yaptı.

Erdoğan, Avrupa Birliği'nin 3 ülkeyle ilgili kararını değerlendirdi.

Meral Akşener; İstanbul Büyükşehir'in Belediye Başkan adayı Buğra Kavuncu Meral Akşener; İstanbul Büyükşehir'in Belediye Başkan adayı Buğra Kavuncu

Başkan Erdoğan, Avrupa Birliği'nin Ukrayna, Moldova ve Gürcistan'a ilişkin aldığı kararları değerlendirirken, adaylık statüsünün bunların AB üyesi olması anlamına gelmediğini belirtti. Onların da bir sürece dahil edilip oyalanacaklarına vurgu yaparak, bu ülkelerin Türkiye gibi olmadığını dile getirdi. Türkiye'nin AB kapısında yıllardır beklendiğini, ancak siyasi engellemelerle sürekli bekletildiğini ifade etti.

Stratejik ve ekonomik potansiyeliyle AB üyeliğine hazır olan Türkiye'nin, uzun süredir çeşitli bahanelerle bekletildiğine dikkat çekti. Türkiye'nin önemli ve etkili bir ülke olduğunun son yıllarda yaşanan süreçlerle bir kez daha ortaya çıktığını belirtti. AB'nin bu yanlıştan vazgeçmesi gerektiğini vurgularken, Macaristan dönem başkanlığında konunun farklı bir şekilde ele alınabileceğini ve yeni adımların atılabileceğini söyledi.

Editör: Yağmur Sezgin