Hatice Karahan kimdir? Merkez Bankası başkanı kim oldu? Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan’ın görevinden istifasının ardından gözler yerine gelecek yeni isimlere çevrilmiş durumda. Peki, Merkez Bankası başkanı kim oldu?

Eski Başkan Hafize Gaye Erkan’ın görevinden neden istifa ettiği de merak edilen sorular arasında yerini almış durumda. Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Erkan’ın istifasını tamamen kendi iradesi ve tercihiyle almış olduğunu yaptığı yazılı açıklamada beyan etti. Erkan görevi süresince tüm kesimler tarafından benimsenmiş, icraatları güven vermişti. Yurt dışı ilişkilerindeki aktif pozisyonu ile güven vermeyi sürdürmüştü. Ancak yapılan yazılı açıklamada Erkan’ın affını istediği ve görevi bıraktığı açıklandı. Yaşanan gelişmenin akabinde ise sıra yeni başkanın kim olacağı konusuna geldi.

MERKEZ BANKASI BAŞKANI KİM OLDU?

Hafize Gaye Erkan’ın istifasının ardından yerine kimin geleceği resmi olarak henüz açıklanmadı. Ancak gözler Erkan’ın yardımcısı Prof. Dr. Hatice Karahan’a çevrilmiş durumda.

HATİCE KARAHAN KİMDİR?

Merkez Bankası’nın internet sitesinde yer alan biyografiye göre Karahan;

1978 yılında İstanbul’da doğdu. 1999’da Boğaziçi Üniversitesi İşletme bölümünden mezun oldu. 2001 yılında Boğaziçi Üniversitesi’nden İktisat yüksek lisans derecesi aldıktan sonra akademik çalışmalar yapmak üzere ABD’ye gitti. 2006 senesinde Syracuse Üniversitesi’nde ekonomi doktorasını tamamlayan Karahan, aynı üniversite bünyesindeki Center for Policy Research’te araştırmalar yürüttü.

Cevdet Akçay kimdir, kariyeri nasıl? Cevdet Akçay aslen nereli, kaç yaşında? Cevdet Akçay kimdir, kariyeri nasıl? Cevdet Akçay aslen nereli, kaç yaşında?

Türkiye’ye döndükten sonra çeşitli üniversitelerde ders vermenin yanı sıra, Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu’nda (TÜBİTAK) danışmanlık görevi üstlendi. Karahan ayrıca, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) ve İstanbul Sanayi Odası (İSO) gibi Türkiye’nin önde gelen iş dünyası kuruluşlarında uzun yıllar ekonomi danışmanlığı yaptı. 2015 itibariyle İstanbul Medipol Üniversitesi Ekonomi ve Finans Bölümü’nde kurucu bölüm başkanlığı görevini ifa etti. 2020 yılında profesör unvanı aldı. Temmuz 2017’de T.C. Cumhurbaşkanı Başdanışmanlığına atanmış olan Karahan, ayrıca Harvard Üniversitesi ve Columbia Üniversitesi’nde ekonomi alanında misafir akademisyen olarak 2 yıl süreyle görevde bulundu. Karahan, 28 Temmuz 2023 tarihinde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkan Yardımcılığı’na atanmıştır. (Kaynak: tcmb.gov.tr)

Editör: Katip Çelebi