Eyfel Kulesi gerçekten yandı mı? Eyfel Kulesi gerçekten yandı mı?

İngiltere'den TikTok kararı. Son zamanlarda TikTok'un Çin hükümetine yakınlığı ve dünya çapında kullanıcı verilerini tutması hakkında endişeler artıyor. Çinli ByteDance şirketine ait sosyal medya uygulaması TikTok'a İngiltere'den yasak geldi.

İngiltere Kabine Ofisi Bakanı Oliver Dowden, Avam Kamarasında TikTok'un umumi telefonlarda ve diğer elektronik cihazlarda kullanımının yasak olduğunu duyurdu. Kararın, güvenlik gerekçeleri ile alındığını belirten Dowden, "Bu aslında önemli bir önlem. TikTok uygulamasının hükümet genelinde kullanımının sınırlı olduğunu biliyoruz. Ancak aslında bir siber temizlik sağlayacağız. Yasak, devlete ait cihazlar için geçerlidir. Kamu çalışanlarının, bakanların veya diğer kişilerin kişisel cihazları elbette yasak kapsamında değil." dedi.

ABD, TikTok'un halka açık cihazlarda kullanımını 28 Aralık 2022'de, AB ise 23 Şubat'ta yasakladı.

AB’DEN TİKTOK KAYGISI

TikTok, Çin yanlısı görüşleri yaymak ve kullanıcı bilgilerine erişmek için kullanılabileceğine dair güvenlik ve gizlilik endişeleri nedeniyle ciddi kısıtlamalarla karşı karşıya.

Avrupa Birliği yürütme organı olan AB Komisyonu, güvenlik endişeleri nedeniyle 23 Şubat'ta çalışanlarına TikTok yasağı getirdi. Avrupa Parlamentosu, Çin sosyal medya platformu TikTok'u çalışanlarına yönelik güvenlik endişeleri nedeniyle yasakladı.

Norveç'te Adalet Bakanı Emilie Enger Mehl, hükümetin tahsis ettiği telefonuna TikTok uygulamasını yüklediğini bildirmediği için özür dilemek zorunda kaldı.

Danimarka Savunma Bakanlığı, siber güvenlik tedbirleri kapsamında çalışanlarına Çin sosyal medya platformu TikTok'u resmi hizmetlerde kullanılan cihazlarda kullanmalarını yasakladı.

[caption id="attachment_7304" align="alignnone" width="1024"]İngiltere'den TikTok kararı İngiltere'den TikTok kararı[/caption]

TİKTOK YASAĞI BÜYÜYOR

ABD'de Beyaz Saray, Savunma Bakanlığı, İç Güvenlik Bakanlığı ve Dışişleri Bakanlığı dahil olmak üzere birçok devlet kurumu, Aralık 2022'de Kongre'de yapılacak oylamayı beklemeden TikTok'u yasakladı.

ABD Temsilciler Meclisi de 28 Aralık 2022 tarihinde TikTok uygulamasının, üyeleri ve çalışanları tarafından kullanılan resmi cihazlara indirilmesini ve kullanılmasını yasaklamıştı.

Maryland, Nebraska, Güney Karolina, Güney Dakota, Indiana ve Teksas dahil birçok eyalet TikTok kullanımını yasaklayan benzer yasalar çıkardı.

TİKTOK NEDİR?

TikTok, bir sosyal medya uygulamasıdır. 2016 yılında Çin'de piyasaya sürülen uygulama, kısa süre içinde dünya genelinde popüler hale geldi. TikTok, kullanıcıların 15 saniyelik videolar oluşturmasına ve paylaşmasına olanak tanır. Kullanıcılar videolarına müzik, ses efektleri, filtreler ve özel efektler ekleyebilirler. TikTok, özellikle genç kullanıcılar arasında çok popülerdir ve birçok ülkede milyonlarca kullanıcısı vardır. Kullanıcılar, dans videoları, komik skeçler, lip-sync videoları ve daha birçok farklı türde içerikler oluşturabilirler. TikTok, kullanıcıların videoları beğenmesine, yorum yapmasına ve paylaşmasına da olanak tanır. TikTok, birçok ünlüyü de ortaya çıkardı ve onların hayran kitlesinin daha da büyümesine yardımcı oldu. Uygulama, özellikle pandemi döneminde birçok insanın evde kalmak zorunda kaldığı zamanlarda daha da popüler hale geldi. TikTok'un bazı eleştirileri de bulunmaktadır. Özellikle çocukların uygulamayı kullanması ve kötü niyetli kişilerin çocukları hedef alması konularında endişeler dile getirilmiştir. TikTok, bu tür riskleri azaltmak için bir dizi önlem almaktadır, ancak kullanıcıların da dikkatli olmaları ve çevrimiçi güvenlik konusunda bilinçli olmaları önemlidir. Dünyada yaşanan gelişmeleri Erişim Haber sayfamızdan takip edebilirsiniz.

Editör: TE Bilisim