İrlanda’da gezilecek yerler, tarihi mekanları nereler? Kuşkusuz içinde mutlu insanların da yer aldığı, küçükten büyüğe herkesin mutlu olabileceği dünyaca ünlü festivaller bunlar. İrlanda'da gezilecek yerler arasında her yerde bu festivallere rastlamak mümkün olduğu için bu sebeple tek bir şehri gezmek mümkün değil. İşte İrlanda’da gezilecek tarihi mekanlarla ilgili seyahat rehberi haberimizde.

İRLANDA’DA GEZİLECEK YERLER NERELER?

İrlanda, doğal güzellikleri, tarihi yapıları ve kültürel mirası ile ünlü bir turistik destinasyondur. Adanın kuzeyinde Kuzey İrlanda Birleşik Krallığı'na aitken, güneyde İrlanda Cumhuriyeti olarak adlandırılan bağımsız bir devlet olarak bulunur. İşte İrlanda'da gezilebilecek bazı yerler:

 • Dublin: İrlanda'nın başkenti olan Dublin, kültürel ve tarihi mirasıyla ünlüdür. Burada Trinity College, Dublin Kalesi, St. Patrick Katedrali ve birçok müze ve sanat galerisi bulunmaktadır.
 • Ring of Kerry: Güneybatı İrlanda'da yer alan Ring of Kerry, doğal güzellikleriyle ünlü bir turistik rotadır. Burada kıyı manzaraları, yeşil vadiler ve tarihi yapılar bulunmaktadır.
 • Galway: Batı İrlanda'da yer alan Galway, tarihi yapıları ve kültürel mirası ile ünlüdür. Burada Galway Katedrali, Lynch's Kalesi ve Eyre Meydanı gibi turistik yerler bulunmaktadır.
 • Giant's Causeway: Kuzey İrlanda'da yer alan Giant's Causeway, doğal bir oluşum olarak ünlüdür. Burada 40,000 sütun şeklindeki bazalt kayaları, muhteşem manzaralar ve yürüyüş rotaları bulunmaktadır.
 • Cliffs of Moher: Batı İrlanda'da yer alan Cliffs of Moher, yüksek kayalıkları ve muhteşem manzaralarıyla ünlüdür. Burada yürüyüş rotaları ve doğal güzellikleri keşfedebilirsiniz.
 • Killarney Ulusal Parkı: Güneybatı İrlanda'da yer alan Killarney Ulusal Parkı, doğal güzellikleri ve tarihi yapıları ile ünlüdür. Burada Killarney Kalesi, Muckross House ve bahçeleri gibi turistik yerler bulunmaktadır.
 • Kilkenny: Güneydoğu İrlanda'da yer alan Kilkenny, tarihi yapıları ve kültürel mirasıyla ünlüdür. Burada Kilkenny Kalesi, St. Canice Katedrali ve Eski Şehir Meydanı gibi turistik yerler bulunmaktadır.
 • Belfast: Kuzey İrlanda'nın başkenti olan Belfast, tarihi ve kültürel mirasıyla ünlüdür. Burada Titanic Belfast Müzesi, Belfast Kalesi ve St. Anne's Katedrali gibi turistik yerler bulunmaktadır.
 • Boyne Vadisi: Doğu İrlanda'da yer alan Boyne Vadisi, tarihi mirasıyla ünlüdür. Burada Newgrange ve Knowth gibi megalitik kalıntılar ve tarihi yapılar bulunmaktadır.

[caption id="attachment_7393" align="alignnone" width="1024"]İrlanda’da gezilecek yerler ve tarihi mekanları nereler? İrlanda’da gezilecek yerler ve tarihi mekanları nereler?[/caption]

İRLANDA’DA GEZİLECEK TARİHİ MEKANLARI NERELER?

İrlanda, tarihi ve kültürel mirasıyla ünlü bir ülkedir. Burada tarihi mekanlar, kaleler, katedraller, manastırlar ve antik kalıntılar bulunmaktadır. İşte İrlanda'da gezilebilecek bazı tarihi mekanlar:

Birleşik Arap Emirlikleri vize istiyor mu? Dubai vize istiyor mu başvuru ve şartları! Birleşik Arap Emirlikleri vize istiyor mu? Dubai vize istiyor mu başvuru ve şartları!
 1. Newgrange: Boyne Vadisi'nde yer alan Newgrange, İrlanda'nın en önemli tarih öncesi kalıntılarından biridir. Yaklaşık olarak 3200 BC'de inşa edilmiş olan bu megalitik yapı, güneşe doğru açılan giriş koridoru ve içindeki mezar odası ile ünlüdür.
 2. Rock of Cashel: Cashel kasabasında yer alan Rock of Cashel, 12. yüzyılda inşa edilmiş bir kale ve manastır kompleksidir. Burada St. Patrick Katedrali, Cormac's Chapel ve Round Tower gibi tarihi yapılar bulunmaktadır.
 3. Glendalough: Wicklow Dağları'nda yer alan Glendalough, 6. yüzyılda inşa edilmiş bir manastır kompleksidir. Burada St. Kevin'in Kilisesi, Round Tower ve St. Mary's Kilisesi gibi tarihi yapılar bulunmaktadır.
 4. Blarney Kalesi: Cork'ta yer alan Blarney Kalesi, 15. yüzyılda inşa edilmiş bir kale ve turistik bir cazibe merkezidir. Burada Blarney Taşı, Blarney Bahçeleri ve tarihi yapılar bulunmaktadır.
 5. Kilkenny Kalesi: Kilkenny'de yer alan Kilkenny Kalesi, 12. yüzyılda inşa edilmiş bir kale ve müze kompleksidir. Burada Kilkenny Sanat Galerisi, Ulusal Desen Müzesi ve tarihi yapılar bulunmaktadır.
 6. Cashel'deki Hore Katedrali: Tipperary'deki Hore Katedrali, 13. yüzyılda inşa edilmiş bir katedraldir. Burada tarihi mozaikler, vitraylar ve heykeller gibi sanat eserleri bulunmaktadır.
 7. Boyne Vadisi: Doğu İrlanda'da yer alan Boyne Vadisi, İrlanda'nın tarih öncesi dönemlerine ait kalıntıları ile ünlüdür. Burada Newgrange, Knowth ve Dowth gibi megalitik yapılar bulunmaktadır.
 8. Dublin Kalesi: Dublin Kalesi, 13. yüzyılda inşa edilmiş bir kale ve müze kompleksidir. Burada tarihi mücevherler, silahlar ve diğer tarihi eserler sergilenmektedir.
 9. Kylemore Abbey: Galway'deki Kylemore Abbey, 19. yüzyılda inşa edilmiş bir manastır ve turistik bir cazibe merkezidir.

Dünya’da gezilip seyahat edilecek yerler hakkında merak edilen yerler için Erişim Haber sayfamızı takip edebilirsiniz.

Kaynaklar:
Kaynak 1 : https://www.otelislam.com/
Kaynak 2 : https://www.islamitatile.com/
Kaynak 3 : https://www.gezivira.com/
Kaynak 4 : https://gezipgel.com/
sitelerinin blog sayfalarından alıntılanmıştır.

Editör: TE Bilisim