Regaip Kandilinde ne oldu? Regaip Kandili faziletleri nelerdir? Regaip Kandili, İslam alemi için büyük bir anlam taşıyan mübarek bir gecedir. Bu özel gecede müminler, Yüce Allah'ın rahmeti, mağfireti ve lütfuyla dolu bir zaman diliminde olduklarına inanırlar. Regaip Kandili, Receb ayının ilk cuma gecesine denk gelir ve üç ayların başlangıcını müjdeler.

REGAİP KANDİLİNDE NE OLDU?

Regaib gecesi, İslam geleneğine göre Hz. Peygamber'in (s.a.s) ana rahmine düştüğü gece olarak ifade edilir. İslam inancına göre, bu mübarek gecede Hz. Peygamber'in nurundan ve rahmetinden bolca nasibini alan müminler, dua, tövbe, ibadet ve hayır işleriyle bu özel zamanı değerlendirirler. Bu gece, Yüce Allah'ın rahmetinin yoğun olarak tecelli ettiği bir zaman dilimi olarak kabul edilir, bu nedenle müminler bu gecede dualarını arttırarak Yüce Allah'tan af, mağfiret ve güzel dileklerde bulunurlar.

Regaip Kandili namaz var mı, nasıl kılınır? Regaip Kandili namaz niyeti nasıl edilir? Regaip Kandili namaz var mı, nasıl kılınır? Regaip Kandili namaz niyeti nasıl edilir?

REGAİP KANDİLİ FAZİLETLERİ NELERDİR?

Regaip Kandili, bazı rivayetlere göre meleklerle telaffuz edilen özel bir gecedir. Regaip kelimesi, güzellikleri arzu etmek, istemek ve elde etmeye gayret etmek anlamına gelir. Bu mübarek geceyi ibadet edenlerin, tövbe edenlerin arzularının yerine getirileceği ümidini taşır. Recep ayı, iyiliklerin isabet ettiği bir ay olarak kabul edilir ve bu aya "Recebü'l-asabb" denilir, yani "iyiliklerin isabet ettiği Recep ayı". Aynı zamanda Recep ayına "tövbe" ismi de verilmiştir. Müminler, özellikle Regaip Kandili'nde günahlarını itiraf edip tövbe etmeye özen göstermelidir.

Editör: Yağmur Sezgin