Regaip Kandili'nin yaklaşmasıyla birlikte, tüm İslam camiasında ibadetler ve dualar konusundaki merak artıyor. Diyanet tarafından vurgulanan önemli bir nokta ise Regaip Kandili'nde tövbe etmek, istiğfar ve dua etmenin büyük bir önem taşıdığıdır.

REGAİP KANDİLİNDE NE YAPILIR?

Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu Üyesi İdris Bozkurt, perşembe günü gün batımından cuma sabahına kadar Regaip gecesinin idrak edildiğini belirtti. Bozkurt, bu geceyi değerlendirmenin önemine vurgu yaparak, tövbe, istiğfar ve dua etmenin bu gece daha da anlamlı olduğunu ifade etti. Herhangi özel bir namazın olmamasına rağmen, Bozkurt nafile namaz kılmanın bu gecede oldukça hayırlı olduğunu söyledi.

Kandilde yakınları arama tavsiyesinde bulunan Bozkurt, "Bu gecede Kur'an-ı Kerim okunur, nafile namazlar kılınır. Gündüz de sağlığımız el veriyorsa nafile oruç tutabiliriz." şeklinde konuştu.

REGAİP KANDİLİ İBADETLERİ NELER?

1. Kur'ân-ı Kerim okunmalı; okuyanlar dinlenmeli; uygun mekânlarda Kur'ân ziyafetleri verilmeli

2. Peygamber Efendimiz (sas)’e salât ü selâmlar getirilmeli; O’nun şefaatini ümit edip, ümmetinden olma şuuru tazelenmeli.

3. Kaza, nafile namazlar kılınmalı; varsa o geceye ait nakledilen namazlar, onlar da ayrıca kılınabilir; kandil gecesi, özü itibariyle ibadet ve ibadette ihsan şuuruyla ihya edilmeli.

4. Tefekkürde bulunulmalı; “Ben kimim, nereden geldim, nereye gidiyorum, Allah’ın benden istekleri nelerdir?” gibi konular başta olmak üzere, hayatî meselelerde derin düşüncelere girmeli.

5. Geçmişin muhasebe ve murakabesi yapılmalı; şimdinin ve geleceğin plân ve programı çizilmeli.

6. Günahlara samimi olarak tövbe ve istiğfar edilmeli; idrak edilen geceyi son fırsat bilerek nedamet ve inabede (günahları terk etme) bulunulmalı.

7. Bol bol zikir, evrad ü ezkarda bulunulmalı.

8. Mü’minlerle helalleşilmeli; onlarla irtibatımız cihetinden rızaları alınmalı.

9. Küs ve dargın olanlar barıştırılmalı; gönüller alınmalı; kederli yüzler güldürülmeli.

10. Kişi, kendine ve diğer Mü’min kardeşlerine, hatta isim zikrederek dualar etmeli.

11. Üzerimizde hakları olanlar aranıp sorulmalı; vefa ve kadirşinaslık ahlakı yerine getirilmeli.

12. Yoksul, kimsesiz, öksüz, yetim, hasta, sakat, yaşlı olanlar ziyaret edilip; sevgi, şefkat, hürmet, hediye ve sadakalarla mutlu edilmeli.

13. O gece ile ilgili ayetler, hadisler ve bunların yorumları ilgili kitaplardan ferden veya cemaaten okunmalı.

14. Dini toplantılar, paneller ve sohbetler düzenlenmeli; va’z ü nasihat dinlenmeli; şiirler okunmalı; ilahi ve ezgilerle gönüllerde ayrı bir dalgalanma oluşturmalı.

2024 yılı fitre bedeli açıklandı 2024 yılı fitre bedeli açıklandı

15. Kandil gecesinin akşam, yatsı ve sabah namazları cemaatle ve camilerde kılınmalı.

16. Sahabe, ulema ve evliya türbeleri ziyaret edilmeli; hoşnutlukları alınmalı; ve manevi iklimlerinde vesilelikleriyle Hakk’a niyazda bulunulmalı.

17. Vefat etmiş yakınlarımızın, dostlarımızın ve büyüklerimizin kabirleri ziyaret edilmeli; iman kardeşliğine ait sadakati yerine getirilmeli.

18. Hayattaki manevi büyüklerimizin, üstadlarımızın, anne ve babamızın, dostlarımızın ve diğer yakınlarımızın kandilleri bizzat giderek veya telefon, faks yahut e–mail çekerek tebrik edilmeli; duaları istenmeli.

19. Bu kandil gecelerinin gündüzlerinde mümkün olduğunca oruç tutulmalı.

REGAİP KANDİLİNDE HANGİ ZİKİR ÇEKİLİR?

Regaip Kandili zikirleri, birçok vatandaşın gündemini oluşturuyor. Üç ayların başlamasıyla ibadetlerini daha da artırmak isteyen Müslümanlar, Regaip Kandili zikirleri hakkında bilgi sahibi olmak için internet üzerinde araştırmalar yapmaktadır. İşte Regaip Kandili zikirleri;

  • "Lâ ilâhe illallah",
  • "Allahümme salli alâ seyyidinâ muhammedin ve alâ âli seyyidinâ muhammed",
  • "Sübhànallah",
  • "Allahu ekber",
  • "Elhamdülillâh",
  • "Estağfirullah",
  • "Lâ havle ve lâ kuvvete illâ billâhil aliyyil azîm","Allah" (C.C)
Editör: Yağmur Sezgin