Kırmızı kitap olarak biliniyor…Gizli anayasa güncellenecek! Kırmızı kitap olarak biliniyor…Gizli anayasa güncellenecek!

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Papa ile görüştü: "Her savaş bir yenilgi" Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Vatikan Devlet Başkanı ve Katoliklerin ruhani lideri Papa Franciscus ile önemli bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Görüşme sırasında İsrail ve Filistin arasındaki çatışma, özellikle Gazze'deki olaylar ve artan insan hakları ihlalleri ele alındı.

Erdoğan, görüşmesinde İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarının son derece şiddetli ve kutsal metinlerde kabul edilemez olduğunu vurguladı. Ayrıca, uluslararası toplumun yaşanan bu trajediyi görmezden gelmesinin insanlık adına büyük bir utanç olduğuna dikkat çekti. Bu bağlamda, tüm ülkelerin bu insanlık dramına karşı tepki göstermesi gerektiğini belirtti.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN İLE PAPA İLE GÖRÜŞTÜ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, görüşmesinde bölgenin üç semavi dinin kutsal mekanlarını barındırdığını hatırlatarak, kalıcı bir barışın ancak 1967 sınırlarında, başkenti Doğu Kudüs olan, bağımsız, egemen ve coğrafi bütünlüğe sahip bir Filistin Devleti'nin kurulmasıyla mümkün olabileceğini vurguladı.

Ayrıca Erdoğan, Türkiye'nin Gazze'ye yönelik insani ve tıbbi yardımları ulaştırmak için büyük çaba gösterdiğini belirtti. Bu yardımların masum sivillere kesintisiz bir şekilde ulaştırılmasının önemine dikkat çekti ve tüm dünya toplumunu bu çabalara aktif destek vermeye çağırdı.

"HER SAVAŞ BİR YENİLGİ"

Papa Franciscus daha önce Gazze'deki ciddi insani durumu düşünerek ve kilise ile hastanenin hedef alınmasının kendisini üzdüğünü ifade etmişti. Papa, rehinelerin serbest bırakılmasını talep etmiş ve şu sözleri söylemişti: "Dünyadaki her savaş, bir yenilgidir. Kardeşliğin yok edilmesidir. Kardeşlerim, durun."

Editör: Haber Merkezi