Her yıl ocak ve temmuz aylarında belirlenen emekli ve memur maaşlarına göre zamlanan dul ve yetim maaşları, vefat eden sigortalının eşine ve çocuklarına ödenmektedir. Bu ödemeler, hisse oranlarına göre hesaplanır ve her yıl iki kez, ocak ve temmuz aylarında güncellenir. Zamlı maaşlar ne zaman yatacak sorusu ise her zamlı dönemin başlangıcında vatandaşlar tarafından merak edilmektedir.

En düşük dul ve yetim maaşı miktarı, ocak ve temmuz zamları sonrasında güncellenir ve resmi açıklamalarla duyurulur. Zamlı maaşlar ne zaman yatacak sorusunun cevabı ise zamlı dönemin başlangıcında, genellikle ocak ve temmuz aylarının başlarında ödemelerin yapılmasıyla ilgilidir.

Dul ve yetim maaşı hesaplaması, vefat eden sigortalının emekli maaşına, eş ve çocuk sayısına, yaşlarına ve diğer faktörlere bağlı olarak yapılmaktadır. Bu hesaplamalar resmi kurumlar tarafından belirlenen formüllere dayanır.

Zamlı dul ve yetim maaşı ödemeleri, resmi açıklamaların ardından güncellenecek ve ilgili dönemde hesaplanan zamlı maaşlar, belirlenen tarihlerde ödenecektir. Bu tarihlerle ilgili resmi açıklamalar kurumlar tarafından yapılır.

ARALIK AYI ENFLASYON ORANI AÇIKLANDI

2024 Aralık ayı enflasyon oranı Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklandı. Buna göre, Aralık ayında aylık bazda enflasyon yüzde 2,93 olarak gerçekleşti. Yıllık bazda ise enflasyon oranı yüzde 64,77 olarak belirlendi. Bu enflasyon verileri, birçok mali kalemin belirlenmesinde etkili olacak, özellikle emekli ve memur maaşları ile birçok sosyal yardım ve ödemenin zamlanmasında referans olarak kullanılacaktır.

2024 OCAK ZAMMI İLE FUL VE YETİM AYLIĞI NE KADAR OLDU?

Aralık ayı enflasyonu bugün, 3 Ocak Çarşamba günü saat 10.00'da Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanacak. Bu verinin ardından emekli ve memur maaş zammı oranları belirlenecek ve dul ile yetim maaşları da bu zamlı maaşlara göre güncellenecek. Zamlı dul ve yetim aylığına dair gelişmeler haberinize eklenecektir.

DUL MAAŞI ALMA ŞARTLARI

Ölüm aylığı alabilmek için, vefat eden eşin en az 1800 gün malûllük, yaşlılık ve ölüm sigortaları priminin bildirilmiş olması gerekmektedir. SGK'lı olanların en az 5 yıl sigortası ve 900 gün primi varsa, yine aylık bağlanabilmektedir. Ancak, eşin çalışıyor olması ya da emekli olması durumunda aylıkta belli kesintiler yapılmaktadır. Örneğin, çalışmayan ya da emekli olmayan koca, ölen eşinin maaşının yüzde 75'ini alırken, çalışıyorsa bu oran yüzde 50'ye düşmektedir.

Aile gençlik fonu başvuru tarihi ne zaman? Faizsiz kredi detayları Aile gençlik fonu başvuru tarihi ne zaman? Faizsiz kredi detayları

Ölüm aylığı alabilmek için, eş olarak tamamen nikahlı evliliklerin geçerli olduğu belirtilmektedir. Birlikte yaşamak ya da dini nikahlı olmak, çocuklar olsa dahi ölüm aylığı bağlanmasında dikkate alınmamaktadır. Bu durumda, maaş alabilecek durumda olan çocuklar arasında paylaşım belli oranlarda yapılabilmektedir.

Editör: Yağmur Sezgin