Seyyanen zam oranları ise henüz netleşmemiştir. Ocak 2024 için seyyanen zamın devam edip etmeyeceği ve olası bir artışın miktarı, kamu çalışanları tarafından beklenen bir gelişmedir.

Yeni yılın başında Türkiye'nin ana gündem maddesi, memur ve emekli maaşları oldu. Geçtiğimiz hafta, 7 milyondan fazla çalışanı ilgilendiren asgari ücret tutarı açıklanmıştı. Bu hafta ise TÜİK tarafından açıklanacak enflasyon farkıyla birlikte memur ve emekli maaşlarının netleşmesi bekleniyor. Temmuz ayında memurlara 8,077 lira seyyanen zam yapılmıştı. Yeni yılda bu zammın devam edip etmeyeceği ve olası bir artışın miktarı, toplumun merakla beklediği konular arasında yer alıyor.

SEYYANEN ZAM OCAK 2024 DEVAM EDECEK Mİ?

Seyyanen zam konusunda Hurriyet.com.tr yazarı Noyan Doğan, yazısında şu ifadelere yer verdi: 2023 Temmuz ayında, kamu çalışanlarına 8,077 lira seyyanen zam yapıldı. Bu zam, çıkarılan yasa ile belirlendi. Yasaya göre, kamu görevlilerinin aylık ve ücretlerinde 01.07.2023-31.12.2023 tarihleri arasındaki dönem için enflasyon farkı dahil yapılması öngörülen artışa ek olarak (15.965) gösterge rakamının memur aylık katsayısı ile çarpımı sonucu bulunacak tutarda ilave ödeme yapılması öngörüldü.

Yeni Merkez Bankası Başkanı kim olacak? Merkez Bankası ataması belli oldu mu? Yeni Merkez Bankası Başkanı kim olacak? Merkez Bankası ataması belli oldu mu?

Bu tutar 8 bin 77 liraya (damga vergisi kesintisi sonrası) denk geliyor. Yasa sonrası memurlar, geçen temmuz ayında önce toplu sözleşmeden kaynaklı zam, üzerine enflasyon farkından kaynaklı artış ile birlikte yüzde 17.5 zam aldılar. Zamlı maaşların üzerine ek olarak, 8 bin 77 lira seyyanen zam eklenerek ödendi. Seyyanen zam, ilave ücret olarak ödenmiş olup; ikramiye hesabında, tazminatta, döner sermaye ödemelerinde dikkate alınmayacak ve ilave ücret olarak ödenmeye devam edecektir.

Seyyanen zam, 15.965 gösterge rakamı ile memur katsayısının çarpımı ile hesaplanmaktadır. Temmuz-aralık döneminde, 15.965 gösterge rakamı ile 0.509839 maaş katsayısı çarpımı sonucu 8.139 lira seyyanen zam ödenmiştir. Damga vergisi kesildikten sonra, görevdeki memurlara yılsonuna kadar 8 bin 77 lira ödeme yapılmaktadır.

SEYYANEN ZAM ARTACAK MI, NE KADAR OLACAK?

Temmuz ayında çıkan yasa uyarınca verilen 8 bin 77 liralık seyyanen zam ödemesi 31 Aralık 2023 tarihinde sona eriyor. Ancak, bundan sonraki dönemlerde ödemeler devam edecektir. Maaş katsayısındaki artışa göre yapılan seyyanen zam miktarı da artacak. 2024-2025 yılları için belirlenen 7. Dönem Kamu Toplu Sözleşmesi’ne göre, 1 Ocak-30 Haziran 2024 arasında aylık katsayı 0.586266 olarak belirlenmiştir. Bu durumda, yeni yılın başında seyyanen zam tutarı 9.360 liraya çıkacak ve bu da yüzde 15'lik bir artış anlamına gelmektedir.

Seyyanen zam, kök maaşlara dahil değildir. Ocak 2024'te memurların maaş hesaplaması; önce toplu sözleşmeden kaynaklı yüzde 15 zam, üzerine enflasyon farkı ve seyyanen zam eklenerek yapılacaktır. Daha önce yapılan bir açıklamada, Memur-Sen, ocak ayında yüzde 15 zammın üzerine yüzde 25.6 enflasyon farkı ekledi ve toplu sözleşme ikramiyesi, aile yardımı ile birlikte maaş artışının yüzde 46.81 olacağını öngörmüştür.

EMEKLİLERE 2024'TE SEYYANEN ZAM YAPILACAK MI?

Temmuz ayında memur emeklilerine seyyanen zam yapılmamıştı. Ocak 2024'te emeklilere seyyanen zam yapılıp yapılmayacağı şu an için bilinmiyor. Ancak bilinen, toplu sözleşmeye göre yüzde 15 zamın üzerine enflasyon farkının ekleneceğidir.

Editör: Yağmur Sezgin