Ev konut kira zam sınırı kalktı mı? Yüzde 25 kira artış sınırı kaldırıldı mı? Fahiş kira artışlarının önüne geçmek amacıyla uygulanan "yüzde 25 sınırı"nın 2024 yılında sonlandırılmasına yönelik tartışmalara, Dezenformasyonla Mücadele Merkezi tarafından yapılan açıklama ile yanıt geldi. Merkez'in açıklamasında, Bakan Şimşek'in düzenlemenin sona ermesine yakın bir zaman diliminde tekrar gözden geçirileceği vurgulanarak, konuyla ilgili detaylı bir değerlendirme yapıldığı ifade edildi.

EV KONUT KİRA ZAM SINIRI KALKTI MI?

Dezenformasyonla Mücadele Merkezi'nin sosyal medya hesabından yapılan paylaşımda, 25 zam sınırının kaldırılacağı iddialarına yönelik açıklama yapıldı.

Merkez'in paylaşımında şu ifadelere yer verildi: "Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, basına kapalı bir toplantıda iş ve finans dünyası temsilcileri ile bir araya gelmiştir. Konut kiralamalarında kira artış oranını yüzde 25 ile sınırlayan ve 1 Temmuz 2024'te sona erecek olan düzenlemeye ilişkin sorulan soruya yanıt olarak Bakan Şimşek, düzenlemenin sona ermesine yakın yeniden gözden geçirileceğini ifade etmiştir.

Bahse konu haberlerde iddia edildiği gibi konut kira artışlarında düzenlemeyle ilgili henüz bir karar alınmamış olmakla beraber, Bakan Şimşek'in kamuoyuna resmi bir açıklaması bulunmamaktadır.

Bazı basın yayın organlarında yer alan, "Bakan Şimşek, yüzde 25 kira zammı sınırının kaldırılacağını açıkladı." iddiası manipülasyon içermektedir."

Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan istifa etti Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan istifa etti

YÜZDE 25 KİRA ARTIŞ SINIRI KALDIRILDI MI?

Konut kiralarında yüzde 25 sınırının 2024 yılında kesin olarak kalkacağına dair haberlere Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı'ndan bir düzeltme geldi. Başkanlık, "Bakan Şimşek, yüzde 25 kira zammı sınırının kaldırılacağını açıkladı" başlıklı haberlerin doğru olmadığını bildirdi. Yapılan açıklamada, Bakan Şimşek'in basına kapalı bir toplantıda, "düzenlemenin sona ermesine yakın yeniden gözden geçirileceğini" ifade ettiği ve bu ifadenin kesin bir karar olarak algılanmaması gerektiği belirtildi.

Editör: Haber Merkezi