Faiz kararı ne zaman saat kaçta açıklanacak? Merkez Bankası faiz kararı beklentisi ne? Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) aralık ayı faiz kararı için geri sayım başladı. Aralık ayında açıklanacak faiz kararı, kredi, mevduat, altın, dolar ve borsa gibi finansal piyasalar üzerinde etkili olabilir. Yatırımcılar, Merkez Bankası'nın faiz kararının ne yönde olacağını sorguluyor. Bu karar, ekonomik göstergelerin yanı sıra ulusal ve uluslararası gelişmeleri dikkate alarak ekonomi politikalarını belirleme noktasında önemli bir gösterge olarak değerlendiriliyor.

FAİZ KARARI NE ZAMAN SAAT KAÇTA AÇIKLANACAK?

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu, aralık ayı faiz kararını 21 Aralık 2023 tarihinde saat 14.00'te açıklayacak. Faiz kararı, ekonomik göstergelerin ve finansal piyasaların önemli bir belirleyicisi olarak yatırımcılar ve ekonomi uzmanları tarafından yakından takip ediliyor. Kararın, kredi faizleri, mevduat faizleri, döviz kurları ve genel ekonomik istikrar üzerinde etkisi olması bekleniyor.

2024 engelli maaşı ne kadar, kaç TL? Engelli aylıkları ne kadar oldu? 2024 engelli maaşı ne kadar, kaç TL? Engelli aylıkları ne kadar oldu?

MERKEZ BANKASI FAİZ KARARI BEKLENTİSİ NE?

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısına ilişkin AA Finans'ın beklenti anketine katılan ekonomistler, bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının (politika faizi) 250 baz puan artırarak yüzde 42,50'ye çıkarılacağını tahmin ediyor.

AA Finans'ın, 21 Aralık Perşembe günü gerçekleştirilecek TCMB'nin PPK toplantısına yönelik beklenti anketi, 14 ekonomistin katılımıyla sonuçlandı.

Ekonomistlerin politika faizindeki değişikliğe ilişkin beklentilerinin medyanı 250 baz puan artırım yönünde gerçekleşti.

Anket sonuçlarına göre, 250 ila 500 baz puanlık bir artırım öngören ekonomistlerin politika faizi beklentileri yüzde 42,50 ile yüzde 45,00 arasında yer aldı.

Geçen ay gerçekleştirilen PPK toplantısında politika faizi 500 baz puan artırılarak yüzde 35'ten yüzde 40'a çıkarılmıştı.

Editör: Haber Merkezi