Kademeli emeklilik çıkacak mı, kimleri kapsıyor? 99 sonrası kademeli emeklilik torba yasada var mı? 1999 sonrasında ilk defa sigortalı olanlar için kademeli emeklilik sisteminin torba yasada yer alıp almadığı konusu, Meclis'te görüşmelere başlanmasıyla birlikte gündeme geldi. Eğer kabul edilirse, 1999 ve 2008 yılları arasında sigorta başlangıcı yapan bireylerin emeklilik yaşları, prim süresi, sigorta günü ve yaş koşullarına göre düşecek.

KADEMELİ EMEKLİLİK ÇIKACAK MI?

Kademeli emeklilik, sigortalı çalışanların belirli bir yaşa ve prim gün sayısına ulaştıklarında kısmi olarak emekli olmalarını sağlayan bir sistemdir. Kademeli emeklilik şartları, sigortalılık türüne ve başlangıç tarihine göre değişmektedir.

Kademeli emeklilik hakkında tam detaylar, resmi çalışmaların hayata geçmesiyle belirlenir.

Kademeli emeklilik konusunun torba yasayla birlikte Meclis'e gelmesi durumunda görüşmeler başlayacak. TBMM Komisyonunda yapılacak olan değerlendirmeler sonucunda karar kabul edilirse; Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla birlikte onaylanacak.

Kademeli emeklilik sistemi, Resmi Gazete'de yayımlanacağı tarihten itibaren geçerli olacak. 99 sonrası kademeli emeklilikle ilgili son dakika gelişmeleri olduğu takdirde haberimize eklenecektir.

KADEMELİ EMEKLİLİK KİMLERİ KAPSIYOR?

Kademli emeklilik yasasında EYT'nin başlangıcı, 8 Eylül 1999 olarak kabul edilir.

EYT düzenlemesi sonrasında 5 milyonu aşkın 8 Eylül 1999 ve öncesi sigortalı emekli oldu. 09.09.1999 ve sonrasında ilk kez sigortalı olanlar için yaşa göre kademeli emeklilik kapsamı genişliyor.

Kademeli emeklilik sistemi ile 1999 ve 2008 yılları arasında sigorta başlangıcı olanların; Prim süresi, sigorta günü ve yaş koşulu dikkate alınarak emeklilik yaşı düşüyor. Sigortalılık süresi yine 25 yıla tamamlanan sistemde, yaş ise 01.01.2036'dan sonra kademeli olarak artırılıyor.

Kademeli emeklilik yasası, 9 Eylül 1999 ile 30 Nisan 2008 arasında sigorta girişi olan kişileri kapsıyor. Bu şartları sağlayan kişiler, 7000 gün prim ödeyerek 60 yaşını doldurduklarında emekli olmaya hak kazanırlar.

99 SONRASI KADEMELİ EMEKLİLİK TORBA YASADA VAR MI?

Meclis'e gelmesi beklenen ikinci torba yasa; Emekliden ev hanımına, 3600 ek göstergeden çalışan emeklilere ikramiye ödenmesine kadar milyonlarca vatandaşı ilgilendiren konular içerecek.

Emeklilerin yeni zamları, esnafın Bağ-Kur prim avantajıyla erken emekli olması, çalışan emeklilere ikramiye ödenmesi, ev kadınlarının erken emekliliği gibi konuların torba yasada yer alması bekleniyor.

Torba yasada 86 madde bulunuyor. Torba yasada, taşeron işçiye kadro, kademeli emeklilik, çalışan emeklilere ikramiye ödenmesi, 3600 ek gösterge, Bağkur prim eşitleme gibi maddelerin yer alması bekleniyor.

Yeni Merkez Bankası Başkanı kim olacak? Merkez Bankası ataması belli oldu mu? Yeni Merkez Bankası Başkanı kim olacak? Merkez Bankası ataması belli oldu mu?

Küçük esnafları ilgilendiren Bağ-Kur prim indirimi de bu torba yasaya girecek olan konular arasında yer alıyor. Şu anda 9 bin gün yani 254 yıl prim ödemesi gereken esnaf, Torba yasadan sonra 7200 gün ile emekli olabilecek. Böylece 1800 gün yani 5 yıllık bir erken emeklilik avantajı yakalamış olacak.

Yine çocuk sayısına göre annelere ve ev kadınlarına yıpranma benzeri bir erken emeklilik imkanını verilmesi de gündemde.

Kademeli emeklilik, Taşeron işçiye kadro, 3600 ek gösterge gibi ayrıntıların bulunması ön görülen yeni torba kanun için gözler Meclis'te.

Editör: Haber Merkezi