Son aşamada olan Yargı Paketi'nde bir düzenleme, her cezaevinde bir avukatın görevlendirilmesi olacak. Bu avukatlar, mahkumlara yargılama süreçleriyle ilgili rehberlik hizmeti sunacaklar ve kalan cezalar ile disiplin süreçleri konusunda bilgilendirme yapacaklar.

Oy kullanmama cezası var mı, uygulanacak mı? 2024 Oy kullanmama cezası ne kadar, kaç TL? Oy kullanmama cezası var mı, uygulanacak mı? 2024 Oy kullanmama cezası ne kadar, kaç TL?

İNFAZ DÜZENLEMESİNDE YENİ DÖNEM

Yargı paketiyle denetimli serbestlik kriterleri yeniden düzenlenecek.

Denetimli serbestlik cezayla daha uyumlu hale getirilecek. Artık hükümlüler, 1 aylık hapis cezası alsa bile cezalarının en az yüzde 40'ını, yani 12 gününü cezaevinde geçirmek zorunda olacaklar.

Tekerrür durumu olanlar ise koşullu salıvermeden yararlanabilmek için hapis cezalarının dörtte üçünü iyi hal koşullarına uygun şekilde geçirmeleri gerekecek.

ARA BULUCULUKTA YENİ DÜZENLEME

Anayasa Mahkemesi'nin iş yükü göz önünde bulundurularak Tazminat Komisyonu'na yeni görevler verilecek. 20 yıl kıdeme sahip olan hukukçular, sınavsız olarak arabulucu olabilecekler. Ayrıca, itiraz, istinaf ve temyiz başvuru süreleri 7 günden 2 haftaya çıkarılacak.

Editör: Yağmur Sezgin