39 yaşındaki Aslan, Karaman'da beden eğitimi öğretmeni olarak on yıldır görev yapıyor ve Konya'da yaşıyor. John Wick'e benzerliği, 2021'de İstanbul'da beklenmedik bir ilgiyle karşılaşması sonucu fark etti.

Eminönü'nde insanların fotoğraf çektirmek isteğiyle sıkça karşılaşan Aslan, yakınındaki bir film setinde İranlı bir yönetmenin ilgisini çektiğinde, internet üzerinden araştırmaya yöneldi.

Scorpions 8 yıl sonra tekrar Türkiye'de? Scorpions konseri ne zaman? Scorpions 8 yıl sonra tekrar Türkiye'de? Scorpions konseri ne zaman?

Konyalı John Wick lakaplı Ömer Aslan, Anadolu'nun derinliklerini ziyaret ediyor1

Çevresindekiler, Aslan'a "Konyalı John Wick" lakabını takmaya başladı.

Aslan, genellikle Konya'nın ve Karaman'ın zengin değerlerini tanıtmak için sıkça seyahat ettiği şehirlerin özgün şivesiyle videolar çekiyor. Oluşturduğu içerikler, sosyal medyada da büyük ilgi görüyor.

Konyalı John Wick lakaplı Ömer Aslan, Anadolu'nun derinliklerini ziyaret ediyor3

"JOHN WİCK'E KONYALI DUBLAJI YAPILDIĞINI ZANNEDİYORLAR"

Aslan, gördüğü ilgiden oldukça memnun. AA muhabirine verdiği röportajda, Konya şivesinin insanların onu "yerli John Wick" olarak tanımlamasına sebep olduğunu dile getirdi.

Konyalı John Wick lakaplı Ömer Aslan, Anadolu'nun derinliklerini ziyaret ediyor2

İlginç tepkilerle karşılaştığını ifade eden Aslan, insanların genellikle "Bu adam John Wick'e benziyor ama şive Konyalı. Dublaj mı yapıyorlar acaba?" gibi yorumlar yaptığını aktardı. Ayrıca, Kanada, Belçika ve Almanya gibi ülkelerden kendisine ulaşan insanlar olduğunu da ekledi.

Aslan, kendisini gerçekten John Wick sanan insanlara da denk geldiğini belirtti. Bir kez, birisi gelip "Dün senin filmini izledim. Çok harikasın. Fotoğraf çekinelim." dedi. Aslan'ın "John Wick değilim, Konyalıyım" demesine rağmen bu durumu anlatıp ikna edemediğini paylaştı. Benzer tuhaf olaylarla karşılaştığını ekledi. Genellikle, Antalya, Alanya, Mevlana Müzesi, İstanbul, Galata Kulesi gibi turistik yerlerde yabancılar İngilizce konuşarak yaklaşıyor. Aslan, sadece John Wick ve Keanu Reeves'i anladığını ifade etti. "Ben Türküm, Anadolulu, Konyalı John Wick'im" diyerek açıklama yapmaya çalıştığını ve fotoğraf çektirmek isteyenlerin sayısının fazla olduğunu belirtti.

Konyalı John Wick lakaplı Ömer Aslan, Anadolu'nun derinliklerini ziyaret ediyor4

"BİZDE 'G' HARFİNİN AYRI BİR YERİ VARDIR"

Aslan, şivesinin büyük ilgi gördüğünü ve John Wick karakteriyle birleşince ortaya farklı bir enerjinin çıktığını vurguladı.

"Ben şivenin yaşamasından yanayım, çünkü bu bizim kültürümüzün bir parçasıdır. Şive kullanmak bana keyif veriyor. Anadolu kültürünü bu şekilde tanıtmaya çalışıyorum. Mesela 'nörün' kelimesi biz Konyalılar ve İç Anadolu insanları için oldukça sevilen bir kelime. 'Gonya, Garaman, Angara' gibi kelimelerde 'g' harfinin ayrı bir önemi vardır. Videolarımda bunları açıklamaya çalışıyorum. 'Gurur' kelimesi de var mesela. Bu kelimenin bizim kültürümüzde farklı bir anlamı var. Bir gün öğrencilerime 'Gurur kelimesini cümle içinde kullanın' dedim. Bir öğrencim şöyle dedi: 'Öğretmenim, annem dedi ki çamaşırları güneşe sererse gurur'. Bu öğrenciye 100 verdim, çünkü özgüveni arttı. Sonrasında bu öğrenci uçak mühendisliği kazandı ve okudu."

Editör: Yağmur Sezgin