10 Kasım bayrak töreni nasıl yapılır? 10 Kasım bayrak töreni ne zaman, saat kaçta yapılır? 10 Kasım Atatürk'ü Anma Günü'nde bayrak töreninin nasıl yapılacağı, Millî Eğitim Bakanlığı Bayrak Törenleri Yönergesi'nde aşağıdaki şekilde belirtilmiştir:

2023 AŞAMA AŞAMA OKULLARDA 10 KASIM BAYRAK TÖRENİ

  1. Evre: Bayrağın sağ ve solunda iki öğrenci yer alacak. Ayrıca, bayrak görevlisi olarak bir öğrenci belirlenecek.
  2. Evre: Saat 9.05'te komut sesiyle birlikte iki dakikalık saygı duruşu başlayacak.
  3. Evre: Saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı'nın okunmaya başlamasıyla birlikte direkte çekili bulunan bayrak, tören öncesinde gönderden indirilmeyecek ve İstiklal Marşı süresince yavaşça yarıya kadar indirilecektir.
  4. Evre: Görevli öğretmenin "Rahat" komutuyla tören tamamlanacaktır.

NOT: 10 Kasım'ın Cuma gününe denk gelmesi nedeniyle Cuma töreninde yarıda bırakılan bayrak, kullanılmadan seyyar bayrak ile Cuma töreni gerçekleştirilecektir.

10 KASIM BAYRAK TÖRENİ NASIL YAPILIR?

MADDE 9 – (1) Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün ebediyete intikal ettiği 10 Kasım günü düzenlenecek törende, Bayrağı yarıya indirecek öğrenci ile direğin sağ ve solunda, Bayrağa dönük olarak duran diğer iki öğrenci, Bayrak indirilmeden önce hazır ol duruşunda Bayrağı selamlar.

(2) Törene katılanlar, saat 9.05’te siren, komut veya boru sesi eşliğinde iki dakikalık saygı duruşunda bulunur. Varsa boru ile "Ti" işareti verilir.

(3) Saygı duruşunun bitimiyle başlayan İstiklal Marşı eşliğinde direkte çekili bulunan Bayrak, İstiklal Marşı süresince ağır ağır yarıya kadar indirilir. İstiklal Marşı’nın bitimi, beden eğitimi öğretmeni veya görevli öğretmenin ‘rahat’ komutu ile bayrak töreni tamamlanır.

(4) Birden fazla bayrak direği bulunan okul-kurumlarda tören yapılacak direk dışındaki direklerde de çekili bayrak varsa, tüm bayraklar aynı anda ağır ağır yarıya kadar indirilir.

(5) Tam gün öğretim yapan okul/kurumlarda; hafta tatili başında ve dinî bayramların bir gün öncesine rastlayan 10 Kasım’da, gün batımından önce bayrak töreni yapılması gerekiyorsa, yarıya indirilen Bayrak/Bayraklar yerinde bırakılır ve tören seyyar direkli Bayrak ile yapılır.

Özel okullara MEB onaylı "ücretsiz ders kitabı" zorunluluğu Özel okullara MEB onaylı "ücretsiz ders kitabı" zorunluluğu

(6) Saygı duruşu ile birlikte meşaleler yakılır. Müdür veya müdür yardımcısının denetim ve gözetiminde, ikişer kişilik öğrenci grupları tarafından tören süresince Atatürk Büstü’nün sağ ve sol yanında saygı nöbeti tutulur.

(7) Okullarda saygı nöbeti; biri kız, diğeri erkek olmak üzere iki öğrenci tarafından tutulur.

(8) 10 Kasım’da ulusal yas nedeniyle İstiklal Marşı eşliğinde direğin yarısına kadar indirilen Bayrak, gün batımında görevli kişi tarafından törensiz olarak tepeye çekilir.

(9) Bayrağın yarıya indirileceği diğer hâller ve zamanlarda da bu maddenin 8 inci fıkra hükmü uygulanır.

(10) Saygı duruşu süresi, 10 Kasım’da iki dakika, diğer törenlerde ise bir dakikadır.

(11) Bayrağın sürekli çekili olmadığı yerlerde iki dakikalık saygı duruşunu takiben İstiklal Marşı eşliğinde Bayrak, hızlı bir şekilde direğe çekilir ve İstiklal Marşı’nın ikinci kıtasının söylenmesi süresince ağır ağır yarıya indirilir. İstiklal Marşı’nın bitimi ve tören yöneticisinin “rahat” komutu ile bayrak töreni tamamlanır.

Editör: Haber Merkezi