Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Altunizade-Ferah Mahallesi-Çamlıca Camii-Bosna Bulvarı Metro Hattı'nda detaylı incelemelerde bulundu.

"HİZMET FIRTINASI ESTİRDİĞİMİZ BİR YIL OLDU"

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Beylerbeyi Merkez Şantiyesi'nde yaptığı açıklamada, 2023'ün bakanlıkları için büyük projelerin tamamlandığı, Türkiye'nin dört bir yanında hizmetlerin hız kazandığı bir yıl olduğunu dile getirdi.

yeni metro hattı

Uraloğlu, özellikle 22 Ocak'ta İstanbul Havalimanı-Kağıthane Metro Hattı'nın, 8 Nisan'da Başakşehir-Çam ve Sakura Hastanesi-Kayaşehir Metro Hattı'nın, 12 Nisan'da Atatürk Kültür Merkezi-Kızılay Metro Hattı'nın ve 30 Nisan'da Kayseri Anafartalar-Hızlı Tren Tramvay Hattı'nın hizmete açıldığını belirtti. Ayrıca İstanbul, Kocaeli, Bursa, Kayseri ve Konya'da devam eden 9 ayrı kent içi raylı sistem hattı projesinin, toplamda 102,1 kilometrelik uzunluğuyla çalışmalarının sürdüğünü vurguladı.

'İSTANBUL, AVRUPA'NIN VE DÜNYANIN EN GELİŞMİŞ ULAŞIM ALTYAPISINA SAHİP ŞEHİRLERİNDEN BİRİ OLACAK'

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, İstanbul'u dünyanın ve Avrupa'nın en gelişmiş ulaşım altyapısına sahip şehirlerinden biri yapma hedefi doğrultusunda modern raylı sistem ağlarıyla donattıklarını belirtti.

yeni metro hattı2

Uraloğlu'nun verdiği bilgilere göre, İstanbul'da hayata geçirilen kent içi raylı sistem projeleri toplamda 130,2 kilometreyi buluyor. Özellikle Marmaray'ın hizmete açılmasından bu yana 1 milyardan fazla seyahatin gerçekleştiğini, Pendik-Sabiha Gökçen Havalimanı Metrosu'nun ise 2 Ekim 2022'den bu yana yaklaşık 9 milyon İstanbulluya konforlu, güvenli ve hızlı ulaşım imkanı sunduğunu dile getirdi. Ayrıca, bu yılın 22 Ocak'ında hizmete açılan İstanbul Havalimanı-Gayrettepe Metrosu Hattı'nın da şimdiye kadar 3,5 milyondan fazla yolcuya hizmet verdiğini, Başakşehir-Çam ve Sakura Hastanesi-Kayaşehir Metro Hattı'nın ise şehir hastanesiyle bağlantılı olarak 8 Nisan'da açıldığı günden bugüne kadar yaklaşık 2 milyon yolcu tarafından tercih edildiğini ifade etti.

"5 METRO HATTINDA İSTANBUL İÇİN ÇALIŞIYORUZ"

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, İstanbul'un ulaşım altyapısını güçlendirmek adına 55,7 kilometrelik 5 metro hattı üzerinde yoğun bir şekilde çalıştıklarını dile getirdi.

Sinagog nedir, ne anlama gelir? Yahudiler sinagogda ne yapar? Türkiye’de sinagog var mı, kaç tane? Sinagog nedir, ne anlama gelir? Yahudiler sinagogda ne yapar? Türkiye’de sinagog var mı, kaç tane?

yeni metro hattı3

Bu hatların içinde Bakırköy (İDO)-Bahçelievler-Kirazlı Metro Hattı, Kağıthane-Gayrettepe Metro Hattı, Halkalı-Başakşehir-İstanbul Havalimanı Metro Hattı, Kazlıçeşme-Sirkeci Raylı Sistem ve Yaya Odaklı Yeni Nesil Ulaşım Projesi, ve Altunizade-Çamlıca Camii-Bosna Bulvarı Metro Hattı'nın bulunduğunu belirten Uraloğlu, bu hatların İstanbul'un ulaşımını daha modern ve verimli hale getirmeye yönelik önemli projeler olduğunu vurguladı.

"2025 YILI İÇERİSİNDE HİZMETE AÇMAYI HEDEFLİYORUZ"

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, İstanbul'da gerçekleştirilen raylı sistem projelerinin şehrin ulaşım altyapısını geliştirmek adına büyük bir adım olduğunu ifade etti. Bu projelerin tamamlanmasıyla İstanbul'daki raylı sistem ağının uzunluğunun 338,8 kilometreden 394,5 kilometreye çıkacağını belirtti.

Özellikle inceledikleri Altunizade-Bosna Bulvarı Metro Hattı'nın Üsküdar-Ümraniye Çekmeköy Metrosu ve Metrobüs Hatları ile entegre çalışacak önemli bir proje olduğunu dile getiren Uraloğlu, bu hat sayesinde Çamlıca Camii, İslam Medeniyetleri Müzesi ve yoğun nüfuslu Ferah Mahallesi'ne ulaşımın kolaylaşacağını vurguladı. Çamlıca tepesinde yer alan Büyük Çamlıca Camisi Külliyesi'nin ziyaretçi akınına uğradığını ve bu sebeple hattın bu bölgelere hizmet verecek şekilde tasarlandığını ifade etti.

Altunizade-Çamlıca Camii-Bosna Bulvarı Metro Hattı'nın 2025 yılı içerisinde hizmete açılması hedeflenirken, çalışmaların 7 gün 24 saat esasıyla sürdüğünü ve projenin tamamlanması için yoğun bir şekilde devam ettiğini belirtti.

"ANA HAT, PERON VE BAĞLANTI TÜNELLERİ KAZI-DESTEK İMALATLARINI YÜZDE 84 ORANINDA TAMAMLADIK"

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Altunizade-Bosna Bulvarı Metro Hattı'nın son aşamasında kazı-destek imalatlarının yüzde 84 oranında tamamlandığını ifade etti. İstasyonlardaki çalışmaların sürdüğünü, altyapı deplase işlemlerinin diğer çalışmalarla eş zamanlı yürütüldüğünü belirtti. Ayrıca asansör ve mekanik şaftlardaki kazı-destek çalışmaları ve bağlantı yolu inşaatlarına da devam ettiklerini vurguladı.

yeni metro hattı1

Projeyi tamamladıklarında yolcuların Altunizade ile Bosna Bulvarı arasında 8 dakika 40 saniyede seyahat edebileceğini belirten Uraloğlu, bu projelerin hayata geçirilmesiyle zaman ve karayolu işletme maliyetlerinde büyük tasarrufların sağlandığını dile getirdi. Hattın 30 yıllık projeksiyonundaki ekonomik getirisinin 3 milyar 975 milyon 338 bin lira olacağını söyleyerek, bu kazancın İstanbul ve ülke genelinde yapılan çalışmaların önemini ortaya koyduğunu ifade etti.

Bakan Uraloğlu, AK Parti olarak İstanbul'un ve İstanbulluların ihtiyaçlarına cevap verecek, hızlı, güvenli ve konforlu ulaşım ağını sağlayana kadar çalışmalarına devam edeceklerini ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde bu hedefe ulaşmak için kararlılıkla çalışacaklarını vurguladı.

Kaynak: AA