Wilson İlkeleri nedir, maddeleri nelerdir? Wilson İlkeleri 12. Madde nedir? Wilson İlkeleri nedir, maddeleri nelerdir? Wilson İlkeleri 12. Madde nedir?

Kış saati uygulaması geri mi geliyor? Kış saati neden, ne zaman kalktı? Ülkemizde kış saati uygulaması sona erdi ve Resmi Gazete'de yayımlanan karara göre, gün ışığından daha fazla yararlanmak amacıyla yaz saati uygulamasına yıl boyu devam edilecek. Kış aylarının gelmesiyle birlikte, vatandaşlar 7 senedir uygulanan sabit saat uygulamasının değişip değişmeyeceğini merak ediyor. Özellikle karanlık saatlerde işe ve okula gitmek zorunda olan vatandaşlar, kış saati uygulamasıyla ilgili eleştirilerini zaman zaman dile getiriyor.

KIŞ SAATİ UYGULAMASI GERİ Mİ GELİYOR?

Türkiye'de kış saati uygulaması, uzun bir sürenin ardından tekrar gündeme geldi. Ülkede 2016 yılından beri kış saati uygulanmıyor ve 7 senedir sabit saat uygulamasına dönüldü. Karanlık saatlerde işe ve okula gitmek zorunda olan öğrenciler ve veliler, kış saati uygulanmamasına sosyal medya hesaplarından tepki gösterdi.

2016 yılından itibaren Türkiye'de kalıcı yaz saati uygulamasına geçiş yapıldı ve kış saati uygulaması kaldırıldı. Bu nedenle Türkiye genelinde sabahın erken saatlerinde işe ve okula giden vatandaşlar, karanlık bir güne uyanmaktan şikayetçi olarak tekrar kış saati uygulamasına geçilmesini talep etti.

Dünya genelinde saatler, 29 Ekim Pazar günü geri alındı, ancak Türkiye'de kalıcı yaz saati uygulaması devam ediyor. Bu durum, kış aylarında sabahın erken saatlerinde güne karanlık başlama durumunu beraberinde getiriyor.

Türkiye'de 2016 yılından beri uygulanan kış saati uygulamasının kaldırılması konusu, özellikle sabah saatlerinde karanlıkta işe veya okula gitmek zorunda kalan vatandaşlar arasında rahatsızlık yaratmıştır. Bu durum, enerji tasarrufu sağlamak amacıyla başlatılan kalıcı yaz saati uygulamasının sonlandırılması için TBMM'ye kanun teklifi verilmesine yol açtı. Kış mevsiminin gelmesiyle birlikte, kış saati uygulamasının kalkıp kalkmayacağı merak konusu oldu. Bu duruma tepki gösterenler arasında İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu da bulunuyor.

Ekrem İmamoğlu, sosyal medya platformları üzerinden yaptığı paylaşımda, kış saati uygulamasının anlamsız olduğunu, herhangi bir faydasının olmadığını ve güvenlik sorunlarına neden olduğunu ifade etti. Ayrıca, uygulamanın insanları depresif hale getirdiğini, çalışanları ve öğrencileri günü kötü başlatma etkisi yarattığını belirtti. İmamoğlu, "Artık vazgeçin bu uygulamadan!" çağrısı yaptı.

Editör: Haber Merkezi